Цена на Bitcoin BTC
Статистика
Обем | 36901456542.79 |
Пазарна капитализация | 1244185566930.60 |
Налични Запаси | 19756696.00 |
Общо наличност | 19756696.00 |
Съдържание
- Текуща цена и обем
- Историческа цена на BTC
- За Биткойн
- Технология на биткойн
- Сигурност на мрежата Bitcoin
- Какво представлява добивът на биткойн?
- Намаляване на броя на биткойните наполовина
- Как да съхраняваме Биткойн?
- Как да купя BTC?
- Биткойн пазари
- Енергийна консумация на биткойн
- Биткойн срещу Етериум
- Често задавани въпроси за биткойн
Текуща цена и обем
Цената на BTC в реално време е $62975.39 USD, а текущият 24-часов обем на търговия е $36901456542.79 USD. Цената на BTC към USD се актуализира в реално време.
Историческа цена на BTC
2009
През 2009 г. Биткойн стартира без реална стойност. Той беше нова идея, която се харесваше най-вече на технологичните фенове. Първото известно използване на Биткойн за закупуване на нещо се случи през 2010 г. Един от ранните осиновители на Биткойн купил две пици за 10 000 BTC.
2011
През 2011 г. цената на Биткойн достигна същата стойност като един щатски долар през февруари. Това беше голям успех за Биткойн. До юни 2011 г. цената му се изстреля нагоре до около 31 щатски долара. След това обаче тя силно спадна, като до ноември се понижи до около 2 щатски долара.
2013
През април 2013 г. цената на Биткойн скочи до около 266 щатски долара. Това се случи, защото повече хора и новини започнаха да му обръщат внимание. След спад в средата на годината, цената отново се повиши в края на 2013 г. През ноември тя достигна около 1200 долара. Това стана благодарение на интереса от страна на Китай и пазара Silk road, което го направи още по-популярен.
2014-2015
От 2014 г. до 2015 г. цената на Биткойн се понижи много след високия си ръст в края на 2013 г. Този спад се случи отчасти заради проблеми като хакването на борсата Mt. Gox или забраната на Китай за банките да извършват крипто трансакции. През по-голямата част от 2015 г. цената остава ниска – между 200 и 300 USD.
2017
През 2017 г. стойността на Биткойн нарасна значително. В началото на годината тя струваше около 1000 USD, а през декември завърши на почти 20 000 USD. Този голям скок се дължеше на новата тенденция, наречена ICO (Initial Coin Offerings)*, на това, че повече хора знаеха за нея и че хората инвестираха в нея с надеждата да спечелят пари.
*Първоначалното предлагане на монети (ICO) е събитие, при което дадена компания продава нова криптовалута, за да набере пари. Инвеститорите получават криптовалута в замяна на финансовите си вноски.
2018-2019
След високия си ръст в края на 2017 г. цената на биткойна отново тръгна надолу. През декември 2018 г. тя достигна най-ниската си стойност от около 3200 щатски долара. През по-голямата част от 2019 г. цената се подобряваше и в края на годината достигна около 10 000 долара.
2020-2021
От 2020 г. до 2021 г. пандемията COVID-19 накара цената на Биткойн първоначално да спадне. Но тя бързо се покачи отново. Началото на 2021 г. беше на ниво от около 29 000 долара. Към ноември 2021 г. Биткойн достигна новия си ATH (All-time high) на ниво около 69 000 USD.
2022
Започвайки през 2022 г., цената на Биткойн се покачваше и понижаваше много. Това се случи главно заради проекти като FTX, Luna и Celsius, които фалираха. Повишаването на правителствените лихвени проценти също повлия на промените в цените на BTC.
2023
През 2023 г. Биткойн се справи наистина добре. В началото на годината той се оценяваше на 16 530 долара. С напредването на месеците цената му продължи да се покачва. В края на годината един Биткойн струваше 42 258 USD.
За Биткойн
Ето основните положения за Биткойн. Ще разгледаме негови аспекти, като децентрализирания му характер, основната блокчейн технология и самия цифров актив Биткойн.
Какво е Биткойн?
Биткойн е вид цифрови пари. Няма голяма банка или един човек, който да отговаря за него. Вместо това той работи с много хора и те изпращат пари директно един на друг.
Биткойн е създаден, за да можете да платите на някого, без да е необходимо посредник, като банка, да ви помага. По този начин той се опитва да направи нещата по-бързи и по-лесни от обичайния начин, по който използваме парите.
Ето една проста разбивка:
- Биткойн е цифрова валута
- Няма нито един човек или банка, които да я управляват.
- Хората си изпращат пари един на друг без посредник 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.
- Целта ѝ е да направи плащането за неща по-бързо и по-лесно
Кой създаде биткойн?
Някой, който използва името Сатоши Накамото, е създал Биткойн, но не знаем кой е той. Има много предположения, но никой не знае със сигурност.
Биткойн е показан за първи път на света в документ, наречен „Биткойн: Система за електронни пари от типа „peer-to-peer““ на 31 октомври 2008 г. След това, през януари 2009 г., първата програма на Биткойн е споделена с всички. С това се поставя началото на системата Биткойн и на създаването на първите биткойни.
Как работи Биткойн?
Биткойн е като онлайн пари в брой, които работят без централна банка. Той използва система, при която всеки може да види всички парични транзакции в списък, наречен блокчейн. Този списък е сигурен и не може да бъде променян, което гарантира, че след като изпратите или получите биткойни, транзакцията е окончателна.
Биткойн миньорите използват мощни компютри, за да решават сложни математически задачи, като потвърждават трансакциите в блокчейна. Добивът работи, като подсигурява мрежата и издава нови биткойни. Миньорите се състезават в решаването на тези задачи и първият, който успее, добавя нов блок към блокчейна, като печели награди за биткойни.
Когато изпращате биткойни, транзакцията се изпраща в мрежата. След това миньорите я потвърждават, когато я добавят в блокчейна. Всеки път, когато се добавя нов блок след вашия, транзакцията ви става още по-сигурна. Така Биткойн работи, за да е сигурно, че парите ви са в безопасност, а системата е надеждна.
Технология на биткойн
В тази част ще обясним как различните части на системата Биткойн работят заедно. Те поддържат мрежата в безопасност и гарантират, че хората могат да ѝ се доверят.
Технология Taproot
През ноември 2021 г. Биткойн направи голямо подобрение с нещо, наречено Taproot. Тази актуализация направи Биткойн по-добър по три начина:
- Поддържа нещата по-частни
- Може да обработва повече трансакции.
- Използва по-малко място в книгата за записи на Биткойн, която се нарича блокчейн.
С Taproot, когато хората правят специални транзакции с Биткойн, те изглеждат като обикновените. Това е добре за запазване на поверителността на нещата. Тъй като тези трансакции заемат по-малко място, повече от тях могат да се поберат в блокчейна. Това може да означава, че плащате по-малко за изпращане на Биткойн.
Taproot помага и при интелигентните договори. Те са като автоматични споразумения, които живеят в блокчейна. С Taproot тези договори работят по-добре и са по-частни.
Технология на светкавичната мрежа
Мълниеносната мрежа е специална система, която работи с Биткойн, за да направи плащанията по-бързи и по-евтини. Тя е като пряк път за транзакциите, който позволява на хората да изпращат пари напред и назад бързо, без да се налага да плащат много или да чакат мрежата на Биткойн да запише всяко едно плащане.
Вместо това подробностите за тези бързи плащания се добавят в мрежата на Биткойн едва когато потребителите приключат с трансакциите. По този начин Биткойн може да обработва много повече трансакции наведнъж, включително много малки плащания.
Сигурност на мрежата Bitcoin
Този преглед ще ви даде по-ясна представа за мерките за сигурност, които правят Биткойн надеждна цифрова валута.
Криптографски основи
Биткойн използва специални кодове, за да запази сигурността на транзакциите си и да гарантира, че новите единици Биткойн се създават справедливо. Този код се нарича SHA-256 и е много сигурен, като затруднява всеки, който иска да се бърка в системата.
Благодарение на това, след като веднъж е направена транзакция с Биткойн, тя не може да бъде променена, а записът на всички транзакции, блокчейнът, остава защитен от манипулации.
Сигурност на портфейла
Биткойн портфейлите използват частни ключове, които позволяват на потребителите да имат достъп до своите Биткойни. Ефективните мерки за сигурност включват също така силни, уникални пароли и двуфакторна автентикация. Ако се чудите кой да изберете – хардуерен или софтуерен портфейл, не забравяйте, че хардуерните портфейли, които съхраняват частните ключове, са офлайн, далеч от потенциални онлайн заплахи.
Сигурността на портфейла обаче зависи от самия потребител. За тази цел потребителите трябва да съхраняват частните ключове по сигурен начин и никога да не ги разкриват на трети лица. Биткойн технологията е сигурна, но сигурността на портфейла е отговорност на потребителя.
Мерки за мрежова сигурност
Биткойн е като голяма книга за транзакциите с цифрови пари. Много компютри работят заедно, за да се уверят, че никой не мами. Те използват доказателство за работа, при което миньорите трябва да решават трудни математически пъзели. Това предпазва Биткойн от лоши действия и атаки.
За да се поддържа мрежата силна, софтуерът на Биткойн получава редовни актуализации. Това помага за отстраняването на всякакви слаби места.
Ако някой иска да атакува Биткойн, ще му е необходима повече компютърна мощ от всички възли и миньори, взети заедно. Но това е скъпо да се направи и е много малко вероятно.
Какво представлява добивът на биткойн?
Общият процес на добив на криптовалути помага да се разбере и добивът на Биткойн. Той включва използването на специализирани компютри (миньори) за решаване на криптографски пъзели, защита на мрежата и проверка на транзакциите. Миньорите се състезават за добавяне на нови блокове към блокчейна.
Те печелят новоизкопани биткойни и такси за транзакции като възнаграждение. Този процес се нуждае от много енергия, но е от съществено значение за поддържане на децентрализираната цялост на биткойн.
Процес на добив
Съставяне на транзакции → Транзакциите се събират в блокове от миньорите.
Решаване на криптографски пъзели → Миньорите се състезават за решаване на пъзели, които им позволяват да добавят блок към блокчейна.
Регулиране на трудността → Регулирането на трудността на Биткойн осигурява стабилно време за създаване на блокове от около 10 минути, като калибрира предизвикателството за добив на всеки 2016 блока, приблизително на всеки две седмици.
Обезпечаване на блокчейна → Като се уверява, че добавянето към блокчейна е техническо предизвикателство и изисква много работа, добивът помага за обезпечаването на мрежата на Биткойн, като обезкуражава потенциалните измами.
Сигурно свързване на блокове → Когато даден блок е успешно добит и добавен към блокчейна, защитата на веригата срещу манипулация и ревизия се засилва.
Такси за транзакции → Миньорите получават такси от транзакциите, които включват в блоковете.
Нови биткойни → Миньорите получават нови биткойни, генерирани с всеки блок, като следват фиксиран намаляващ процент.
Намаляване на броя на биткойните наполовина
Половината биткойн е специално събитие, което се случва на всеки четири години, когато са добити 210000 блока. То намалява наполовина възнаграждението за добив на нови блокове биткойн. Това ключово правило помага да се контролира колко Биткойн се произвежда и ще продължи приблизително до 2140 г.
Първоначално миньорите получаваха по 50 биткойна за всеки блок, който добиваха. Но след намаляването наполовина те получават наполовина по-малко. Така че след първото намаляване наполовина през 2012 г. възнаграждението беше 25 биткойна за блок.
Намаляването наполовина води до по-бавно излизане на нови биткойни. То също така затруднява получаването на биткойни, което може да се отрази на цената им. Когато има по-малко нови биткойни, тези, които вече са на пазара, могат да станат по-ценни. Това е така, защото когато нещо е рядко, хората често го смятат за по-ценно.
На всеки четири години миньорите се подготвят за следващото намаление на половина. Те знаят, че това ще намали възнагражденията им, но може да доведе и до по-висока стойност на всеки биткойн. Това събитие е планирана част от начина, по който работи Биткойн. То гарантира, че не всички биткойни са направени твърде бързо
Как да съхраняваме Биткойн?
Съществуват два ефективни метода за съхранение на Биткойн – хардуерни и софтуерни портфейли.
Хардуерни портфейли
Хардуерният портфейл е малка джаджа, която съхранява вашите Биткойни на сигурно място. Той работи като USB памет, но е създаден за защита на вашите цифрови пари. Това е един от най-добрите начини да съхранявате Биткойн на сигурно място, особено ако планирате да го запазите за дълго време.
При хардуерния портфейл специален ключ ви позволява да получите вашите биткойни. По този начин те са защитени от опасностите в интернет.
Те работят много просто:
Хардуерните портфейли са като малки, преносими сейфове за вашите биткойни. Хардуерните портфейли се различават от софтуерните, защото не се свързват с интернет. Това означава, че хакерите не могат да стигнат до тях чрез мрежата.
Свързвате портфейла към компютър или телефон, когато използвате своите биткойни. Но важното е, че вашите частни ключове никога не напускат портфейла. Това прави Вашия Биткойн много сигурен.
Софтуерни портфейли
Софтуерните портфейли са програми, които можете да изтеглите на телефона или компютъра си. Те са удобни за ежедневна употреба, защото можете да стигнете до тях лесно. Но те не са толкова сигурни, колкото хардуерните портфейли. Това е така, защото те са онлайн, което означава, че хакери и вреден софтуер могат да стигнат до тях по-лесно.
Ето как работят те:
Софтуерните портфейли са като приложение за вашите пари. Можете да ги използвате, за да плащате за неща или да изпращате пари на хора. Те са подходящи за случаите, когато трябва често да използвате цифровите си пари.
Как да купя BTC?
Закупуването на биткойн е лесно:
- Първо, изберете реномирана борса за криптовалути, която поддържа транзакции с Биткойн. Някои добре познати борси включват Coinbase, Binance, Kraken и Bitstamp. Всяка платформа има свой процес на проверка.
- След като сте избрали борса, трябва да си създадете акаунт. Това обикновено включва проверка на самоличността ви с документи като паспорт или шофьорска книжка.
- След като акаунтът ви е създаден и проверен, депозирайте средства в него. Повечето борси приемат банкови преводи, кредитни или дебитни карти, а понякога дори и PayPal. Методът на финансиране може да повлияе на таксите и времето за транзакции, така че изберете този, който най-добре отговаря на вашите нужди.
- Със средствата в сметката си можете да поръчате да закупите Биткойн. Можете да изберете пазарна поръчка, за да купите на текущата цена на Биткойн, или лимитирана поръчка, за да посочите цената, на която искате да купите.
- След като извършите покупката, подсигурете Вашия Биткойн. Въпреки че можете да го съхранявате на борсата, използването на личен портфейл (хардуерен или софтуерен) е по-сигурно.
Биткойн пазари
Пазарите на Биткойн се отнасят до различните платформи и методи, където Биткойн може да се купува, продава или търгува. Те включват:
борси за криптовалута
Платформи като Coinbase, Binance и Kraken, където потребителите могат да търгуват Биткойн за фиатни валути или други криптовалути.
Биткойн банкомати
Физическите киоски, намиращи се на обществени места, позволяват на потребителите да купуват и продават Биткойн с пари в брой или с кредитна карта.
Мрежи от типа „peer-to-peer“ (P2P)
Платформи, които улесняват директните транзакции между физически лица без необходимост от посредник.
Пазари на фючърси и опции
Съществуват специални онлайн платформи за хора, които искат да познаят каква ще бъде цената на Биткойн по-късно. Те използват деривати, за да направят тези предположения.
Енергийна консумация на биткойн
Биткойн използва много енергия, което притеснява хората за въздействието му върху околната среда. За добиването на биткойн често е необходимо много електричество, което може да доведе до замърсяване.
Но на някои места като Етиопия и Салвадор ситуацията е различна. Те използват топлината на Земята, за да добиват Биткойн. Етиопският язовир Ренесанс предлага евтина електроенергия и за миньорите на Биткойн.
По този начин те могат да добиват, без да вредят на околната среда, и това струва по-малко.
Как се усъвършенства технологията на Биткойн?
Надграждането на технологията на Биткойн се извършва чрез процес, управляван от консенсус:
Предложения за подобрения на биткойн (BIPs)
Тези предложения са основният механизъм за извършване на промени в протокола на Биткойн. За да променят правилата на Биткойн, хората използват специални планове. Тези планове трябва да бъдат ясно разписани и много потребители на Биткойн трябва да се съгласят, преди промените да се случат.
Вилици
Когато големите промени в даден блокчейн не получат достатъчно подкрепа, те могат да доведат до форк. По този начин се създава нова, отделна блокчейн. Така например бяха създадени Bitcoin Cash и Bitcoin Gold.
Софтуерни актуализации
Разработчиците често пускат нови софтуерни актуализации. Те правят това, за да отстранят проблеми със сигурността, да добавят функции или да подобрят работата на мрежата. Хората и компаниите, които управляват мрежата, трябва да приемат и използват тези актуализации.
Биткойн също работи по този начин. Той е безопасен и може да се променя благодарение на тази система. Но за всички може да е трудно да се споразумеят за актуализациите бързо.
Биткойн срещу Етериум
Когато сравнявате Биткойн и Етериум, те служат за различни цели и се основават на различни технологии.
Биткойн Етериум
Предназначение Дигитални пари в брой, съхранение на стойност Платформа за интелигентни договори и DApps
Визия Децентрализирани, независими от банките пари Сигурна платформа за самоизпълняващи се споразумения
Блокчейн Съхранява транзакции Съхранява транзакции и изпълнява приложения
Механизъм за консенсус Доказателство за работа (PoW) Доказателство за поглъщане (PoS)
Консумация на енергия Висока Ниска
Цел и визия
Сатоши Накамото си представя нов вид пари, които не се нуждаят от банки. Тези пари могат да запазят стойността си и не се нуждаете от никой друг, който да управлява плащанията ви.
Етериум е различен. Тя ви позволява да изпълнявате сигурни програми и да сключвате сделки, които са фиксирани в камък. Той използва собствена валута, наречена Етер.
Блокчейн технология
Блокчейнът на Биткойн е като гръбнак на цифровата валута. Тя поддържа работата на Биткойн. Блокчейнът на Етериум прави повече. Тя не само обработва собствената си валута, Етер, но и позволява на много различни приложения да работят в нейната система. Това става благодарение на нещо, наречено интелигентни договори.
Механизми за консенсус
Биткойн използва система за доказване на работа (proof-of-work, PoW). Тази система се нуждае от голяма компютърна мощност. Етериум също започна с PoW, но преминава към proof-of-stake (PoS). PoS използва по-малко енергия, така че е по-добра за околната среда.
Скорост на транзакциите и разходи
И при двете има нестабилни такси.
Често задавани въпроси за биткойн
Какво представлява биткойн?
Биткойн е цифрова валута и децентрализирана форма на пари, която функционира без централен орган.
Кой е разработил Биткойн?
Биткойн е разработен от физическо лице или група под псевдонима Сатоши Накамото.
Как работи Биткойн?
Биткойн работи по блокчейн технология, при която трансакциите се проверяват от мрежовите възли и се записват в публична разпределена счетоводна книга
Защо да се доверяваме на Биткойн?
На Биткойн се вярва поради децентрализирания му характер, криптографската сигурност и основната технология, която предотвратява фалшификации и измами
Какво представлява добивът на биткойн?
Добиването на биткойни е процес, при който хората използват компютри за решаване на трудни математически задачи. По този начин те помагат за проверката и проследяването на транзакциите с Биткойн. Когато решат тези задачи, те получават нови биткойни като награда.
Колко биткойна съществуват в момента?
Понастоящем съществуват около 19,7 милиона биткойна, като се доближават до максималното предлагане от 21 милиона.
Как работят транзакциите с биткойни?
Транзакциите с Биткойн се изпращат от един цифров портфейл в друг, проверяват се от миньори и след това се добавят в блокчейна.
Биткойн анонимен ли е?
Биткойн е псевдонимен, което означава, че трансакциите се записват, но самоличността не е пряко свързана с тези трансакции.
Къде да купя биткойн?
Биткойн може да бъде закупен на борси за криптовалути, като се плаща в брой на хора и от биткойн банкомати.
Как да съхраняваме BTC?
BTC може да се съхранява в цифрови портфейли, които могат да бъдат хардуерни или софтуерни.
Как да продадете Биткойн?
Биткойн може да бъде продаден на криптовалутни борси, чрез платформи за равнопоставеност или в някои случаи директно.
Какво е Taproot?
Taproot е надстройка на протокола на Биткойн, която подобрява възможностите за скриптиране и поверителността на мрежата.
Какво представлява мрежата Lightning?
Мълниеносната мрежа е протокол за разплащания от „второ ниво“, наслоен върху Биткойн, който позволява по-бързи и по-евтини трансакции.