Каква е разликата между твърда и мека вилица? И защо те са важни в криптовалутата?

Начинаещи

Ръководство за начинаещи в областта на криптовалутите

Междинен

Ръководство за средно напреднали в областта на блокчейн и крипто

Експерт

Криптовалутни новини за експерти

⚡️ Подходящ ли е хардфорк за криптовалута?

Хардфоркът води до значителна промяна в мрежовите протоколи на блокчейн. Казано по друг начин, хардфоркът разделя една валута на две и валидира невалидни преди това блокове и трансакции, или обратното.

⚡️ Litecoin е хардфорк за биткойн?

След създаването на биткойн са разработени стотици алтернативни криптовалути или са израснали от него. Litecoin (LTC), както и биткойн, е алткойн – термин за криптовалути, които не са биткойни.

⚡️ Защо се нарича лондонският хардфорк?

В лондонската хардфорка ще се контролират таксите за трансакции. Името “хард форк” идва от основните промени, които инженерите биха могли да направят на ниво блок – градивните елементи на една валута, а не от изискания британски етикет на масата.

⚡️ Етериум ли е разклонение на биткойн?

Етер е разпределена блокчейн с отворен код и възможности за интелигентни договори. Етер (ETH) е собствената криптовалута на платформата. По отношение на пазарната капитализация етерът е на второ място след биткойн сред криптовалутите.

Твърда и мека вилица

Ориентирането в постоянно променящия се свят на блокчейн технологията може да се окаже трудна задача за разработчиците, тъй като те трябва да вземат трудни решения, за да осигурят успешни подобрения на мрежата. При децентрализираната система такива промени могат да отнемат значително време; ако обаче се приложат неправилно, това може потенциално да доведе до срив на цялата структура.

Какво представлява Твърда и мека вилица
Какви са предимствата и недостатъците на Твърда и мека вилица

Твърдата вилица е трайно отклонение от предишната версия на блокчейна и възлите с предишни версии вече няма да бъдат приемани от най-новата версия. Това по същество създава нова блокчейн и нова криптовалута. От друга страна, меките вилици са обратно съвместими. Това означава, че възлите, работещи със старата версия, все още ще бъдат приемани от новата версия, но няма да имат достъп до определени функции.

И в двата случая е важно да се разберат рисковете и ползите от всеки подход. Твърдите вилици могат да бъдат рискови, тъй като могат да доведат до разделяне на блокчейна и създаване на две отделни валути. Меките вилици, от друга страна, са по-малко рискови и могат да се използват за въвеждане на нови функции, без да се разделя мрежата.

Без значение кой подход ще изберете, важно е да помните, че криптовалутите са децентрализирана система. Всеки има право на глас и може да участва в еволюцията на мрежата. Затова не се страхувайте да се включите и да изкажете мнението си.

Какъв е примерът за хардфорк?
Какви са двата вида вилици?

Процедура за вземане на решения

За да разберете разклоненията на кода, е важно да имате ясна представа за основите. В децентрализираните мрежи няма централен орган, който да взема решения от името на всички потребители. Вместо това управлението на мрежата – като например Биткойн – е значително по-сложно. Вземането на решения сред стотици или дори хиляди лица може да бъде доста трудно.

Има няколко лица, които имат право на глас в процедурата за вземане на решения, като всяко от тях има свой набор от отговорности. Една от тези групи са програмистите, които правят промени в кода. За да постигнат споразумение с мнозинство, те се нуждаят от подкрепата на миньорите, които защитават мрежата, и на потребителите на пълноценни възли, които излъчват трансакции към нея. На хартия всичко може да изглежда просто, но в действителност може да бъде малко по-сложно.

Какви са двата вида вилици?
Би ли бил Биткойн мек форк?

Разработчици

Основната отговорност на разработчиците е да пишат код и да го актуализират при необходимост. Те също така трябва да тестват и внедряват интелигентни договори. Без разработчици криптоекосистемата не би могла да бъде в крак с актуализациите или модификациите, което я прави непривлекателна и неконкурентоспособна. Въпреки това всеки може да участва в средите с отворен код и да допринася с код, тъй като всичко е свободно достъпно

Миньори

Миньорите са потребителите, които отговарят за сигурността на мрежата. Като използват своя софтуер и предоставят ресурси за добавяне на нови блокове в мрежата, те са важна част от екосистемата на Биткойн. Миньорите получават възнаграждение за блок и такса за транзакция в замяна на приноса си към мрежата.

Биткойн Кеш Твърда и мека вилица
Какъв е примерът за мека вилица?

Потребители на пълен възел

Операторите на пълноценни възли са от решаващо значение за мрежата на биткойн, но те често биват пренебрегвани. Всеки оператор на пълен възел помага да се проверяват, изпращат и получават блокове в мрежата. Освен това всеки пълен възел съхранява локално копие на цялата блокова верига. Без пълни възли мрежата Биткойн не би била възможна.

Значението на това разграничение е ясно. Не е трудно да се разбере защо тези три категории могат да се припокриват. Разработчиците, например, често разработват и поддържат пълен възел. Някой може да принадлежи или да не принадлежи към една, две или три от горепосочените категории. Повечето потребители обаче не играят активна роля в мрежата поради включването им

Етериум ли е разклонение на Биткойн?
Дали Litecoin е разклонение на Bitcoin?

Най-ефективният начин да чуете посланието си е да научите как ви възприемат хората.

В момента разработчиците и миньорите са най-важните лица, които вземат решения в биткойн. Те имат най-голяма “активна” роля в екосистемата и могат лесно да влияят на мрежата чрез своите действия. Няма да има нов софтуер, който да се изпълнява, ако разработчиците спрат да пишат код, оставяйки фундаменталните проблеми на сигурността без решение. Сигурността на мрежата е значително намалена без миньори.

Какво се случва при Твърда и мека вилица
Какво е разклонение на криптовалута?

Изключително важно е да се отбележи, че макар и трите “групи” да са доставчици на услуги, те не са управителни органи. Тъй като мрежата не е задължителна, всеки има свободен избор дали да използва софтуера на Биткойн или не. В най-добрия интерес на миньорите е да гарантират, че хората ще продължат да използват мрежата и да печелят от биткойн. От друга страна, разработчиците са изправени пред сериозно предизвикателство. Потребителите могат напълно да игнорират техните препоръки, ако не са съгласни с определени модификации.

В една децентрализирана мрежа може да има няколко “клона” на кода. Това може да се случи, защото всеки може да променя софтуера, който управлява мрежата. Различните версии на кода ще взаимодействат помежду си, когато повече хора ги стартират. Някои разклонения обаче могат да бъдат опасни, например ако са създадени с цел кражба на потребителски средства.

Защо се появява вилица на криптовалута?
Как работят вилиците на биткойн?

Решението коя версия на софтуера да се използва се усложнява, когато двете версии имат обща история. В резултат на многото разклонения в проектите с отворен код и като следствие от настоящото изобилие от криптовалути, винаги има такова. Но е жизненоважно да видите дали имате работа със soft fork или hard fork, защото те имат различни ефекти върху мрежата.

Как работят криптовалутите Bitcoin hard fork?

Идеята за хард форк

Хард форк е промяна в протокола, която прави невалидните преди блокове валидни и обратно. Това изисква всички възли или потребители да преминат към новата версия на софтуера на протокола. Хард форк може да се разглежда като промяна от един набор от правила към друг.

Как работи хард форкът на криптовалутата Биткойн?
Твърда и мека вилица

Когато две мрежи съществуват паралелно, нещата могат да се влошат. Всяка версия на блокчейн продължава да произвежда блокове и транзакции, но те са взаимно несъвместими. Някои възли ще се фокусират върху верига А, докато други ще се занимават с верига Б. В крайна сметка, вместо да се използва един и същ регистър, ще има различни блокове и транзакции

Криптография и нейни видове

Ако се стигне до разделяне на мрежата, някои потребители може да бъдат неприятно изненадани. Обикновено, ако има разделяне на мрежата, потребителят ще има еднакво количество монети и в двете вериги. Макар че е възможно да похарчите монетите си и в двете вериги, обмяната им от верига А към верига Б (или обратно) може да създаде някои трудности. Още по-забележително е, че стойността на всяка монета ще бъде различна в зависимост от това в коя верига се използва.

Какво се случва с моя Етериум, Твърда и мека вилица
Удвоява ли вилката на Bitcoin парите ви?

Въпреки че и двете мрежи имат една и съща история и база данни, разликите между тях са станали по-ясно изразени с течение на времето. Биткойн и Биткойн Кеш се превърнаха в две различни структури с много различни дългосрочни цели и оценки. Като такива двете мрежи не са съвместими и всички промени, направени в едната, няма да бъдат отразени в другата.

Какво се случва с монетите ви след твърда вилица на криптовалута
Какво е вилица в света на криптовалутите?

Softfork не е същият

За да предотвратят възникването на вреден сценарий като твърда вилица, разработчиците могат да изберат алтернативен път за интегриране на модификации на кода. Софтфорк е съвместим със старите възли и им позволява да продължат да общуват, дори ако не обновят софтуера си веднага. За да гарантирате безпроблемното функциониране на мрежите във времето, избягвайте сблъсъка на стари и нови правила.

10 най-добри крипто дебитни и кредитни карти

Софтфоркът позволява да се увеличи размерът на блока, без да се налага разделяне на мрежата или счупване на блокове. Винаги можете да избирате колко малки или големи да бъдат блоковете на вашата мрежа и няма непреодолима граница за това колко малки могат да бъдат те. Ако са необходими по-малко транзакции, тогава става безсмислено да се използва максималният размер на блока.

Кой взема решението за хард форк на криптовалутата Биткойн?
Подходящо ли е твърдо разклонение за криптовалутите?

Опцията “възли” е достъпна само за възли, работещи с този софтуер, ако те отхвърлят блокове, по-значими от определен праг. Ако го направят, те ще останат свързани към мрежата. Дори и да бъдат отстранени данни извън набора от правила на възела, комуникацията с него все още ще бъде възможна.

Търговия с Bitcoin за начинаещи

Най-скорошният случай на успешна къса вилица за Биткойн беше обновяването на Segregated Witness. SegWit променя форматите на блоковете и трансакциите, без да пречи на старите възли да сравняват данните с различни регулации. Благодарение на напредъка в SegWit днес в един блок на мрежата се поставят повече трансакции. Дори след всички тези години не всички са приели актуализацията.

Какво се случва, когато дадена криптовалута се разклони?
Какъв е примерът Твърда и мека вилица

Кой тип вилица е най-подходящ?

Разработчиците и потребителите обикновено не харесват твърдите разклонения, защото те могат да бъдат сложни. Въпреки това, без хард форк е невъзможно да се промени протоколът, отворен от Биткойн. Възможно е спорна хард форк да раздели трайно мрежата, но повечето от тях няма да предизвикат никакви проблеми. Планирането на форк и разговорите с членовете на общността могат да ви помогнат да избегнете изцяло трудностите или конфликтите.

Какво е разклонен токен? hard fork и soft fork
Разклонява ли се биткойн?

По-простите алтернативи винаги са за предпочитане. Те могат да помогнат за различни малки проблеми или подобрения, но никога не правят големи промени в мрежата. Фактът, че не влизат в конфликт с предишни версии на програмата, е значително предимство.

Какво е DeFi? Разбиране на децентрализираното финансиране

В зависимост от целите на мрежата и двете възможности за разклоняване остават приложими. Комуникацията и обсъждането с потребителите на мрежата често са от полза за предотвратяване на истински трудности, независимо дали става въпрос за разклонение или за меко разклонение.

Някои забележителни примери за твърди вилици включват

Не всички “твърди вилици” са се случили с блокчейна на Биткойн – всъщност има много исторически примери за “твърди вилици” на криптовалути. Ето списък на някои от тях и как те са повлияли на индустрията като цяло.

Какво е вилица?
Какво е вилица?

Двете различни версии на SegWit

SegWit2x беше предложен ъпгрейд, който щеше да включва SegWit и щеше да увеличи ограничението за размера на блоковете до 2 MB в мрежата на биткойн.

SegWit2x взе решение за споразумението от Ню Йорк, постигнато на 23 май 2017 г. В споразумението се вижда, че няколко собственици на Биткойн бизнес и миньори, представляващи над 85% от хеш процента на мрежата, решават бъдещето на BTC при закрити врати.

Активирането на SegWit ще се осъществи чрез soft fork, а увеличаването на лимита за размера на блоковете – чрез hard fork на по-късна дата. Това предложение беше силно дебатирано, тъй като в него липсваше приносът на разработчиците на ядрото на Биткойн и изглеждаше, че е наложено само от група фирми – даваше им твърде голяма власт над мрежата, без миньорите или възлите да бъдат включени в решението.

Разлика между твърда и мека вилица
Разлика между Hard Fork и Soft Fork

Привържениците на малките блокове твърдяха, че по-големите блокове ще затруднят разполагането на пълен възел, което може да доведе до централизиране на криптовалутата. Поддръжниците на по-големите блокове твърдяха, че нарастващите такси за трансакции на BTC ще навредят на растежа ѝ и ще изкарат някои потребители от мрежата.

Активираните от потребителите “меки вилици” са потенциална възможност в мрежата на Биткойн. В този случай операторите на пълни възли, като борси и предприятия, могат да преминат към нова версия на блокчейна, чиято точка на активиране е определена за известно време в бъдещето. По този начин те по същество казват на миньорите в мрежата, че трябва да се “наредят” и да активират новите правила. Ако не се съобразят, съществува възможност мрежата да се разпадне.

По това време потребителите на биткойн се застъпваха за активирана от потребителите “мека вилица”, за да се предотврати създаването на опасен прецедент.

За какво се използва хард форк?
Какво е soft fork в блокчейн?

Някои привърженици на големия блок на Биткойн, недоволни от плана SegWit2x и виждайки подкрепата на общността за SegWit, решиха да разклонят блокчейна на Биткойн на 1 август 2017 г. В резултат на това беше създаден Bitcoin Cash (BCH). Поддръжниците му не видяха в това създаване на конкурентна мрежа, а по-скоро осъществяване на първоначалната визия на Сатоши Накамото.

Блокчейнът на Bitcoin Cash е създаден с размер на блока от 8 MB – оттогава той е нараснал до 32 MB. поддръжниците на BCH твърдят, че евтините такси за транзакциите ще му помогнат да се разрасне и да банкира небанковите потребители – вярвайки, че BTC ще остане назад заради много по-високите такси за транзакции в сравнение с него. Когато се появи хард форкът на Биткойн Кеш, други форкове като Биткойн Голд (BTG) и Биткойн Даймънд (BTCD) също видяха своето време в светлината на прожекторите скоро след това.

Какви са двата вида вилици?
Биткойн Кеш мек форк ли е?

Хакерската атака срещу DAO беше сериозен проблем за мрежата на Ethereum.

Друга голяма историческа “твърда вилица” е свързана с децентрализираната автономна организация (DAO), която стартира през 2016 г. в мрежата на Етериум. За тези, които не знаят, Ethereum работи с набор от интелигентни договори – които по същество са сегменти от кода, които се изпълняват автоматично, когато е изпълнен определен набор от критерии. Тези договори правят парите програмируеми и стоят в основата на децентрализираните финансови приложения (DApps).

Какъв е примерът за хард форк?
За какво се използва хард форк?

DAO набра ETH на стойност 150 млн. долара в едно от най-ранните групови финансирания на криптовалути, преди манията по първичното предлагане на монети (ICO) през 2017 г. По същество това беше ранна итерация на децентрализираните модели на управление, които Defi протоколите използват днес, при които притежателите на токени гласуват за решения, засягащи бъдещия протокол.

След стартирането на DAO хакер изтегли ETH на стойност 60 милиона долара от 11 000 инвеститори. Тъй като по това време Етериум се търгуваше под 10 долара, този хак представляваше около 14% от всички циркулиращи Етери и беше огромен удар по доверието на инвеститорите в мрежата.

В общността на Етериум се разрази оживена дискусия, в която хората се опитваха да разберат как най-добре да реагират на атаката. Като начало беше предложена мека вилица, която щеше да включи адреса на нападателя в черния списък и да му попречи да прехвърли средствата. Лицето, което пое отговорност за атаката – или някой, който се представя за него – се свърза с общността и заяви, че е получил парите по “законен” начин, който е следвал всички правила, определени от интелигентния договор. Те заплашиха със съдебни действия срещу всеки, който се опита да отнеме приходите им.

Биткойн Кеш мек форк ли е?
Има ли твърда разклонение на биткойн?

Температурата се нажежи, когато нападателят обяви, че ще спре всички опити за soft fork, като плати на миньорите на ETH с парите.

Хората отново започнаха да спорят, докато някой не предложи твърда вилица. В крайна сметка хард форкът беше осъществен и изтри историята на мрежата Ethereum допреди атаката на DAO, като откраднатите средства бяха прехвърлени към интелигентен договор, където инвеститорите можеха да получат парите си обратно.

Докато някои инвеститори бяха разстроени от това решение, разглеждайки го като форма на цензура, която е в разрез с първоначалната цел на блокчейна за устойчивост и неизменност, други избраха да подкрепят по-ранна версия на мрежата, наречена Ethereum Classic.

“Войната за хешрейта” се отнася до битката между Bitcoin ABC и Bitcoin SV за контрол над мрежата на Bitcoin Cash.

Bitcoin Cash се разклони от блокчейна на Bitcoin през август 2017 г., за да създаде нова мрежа. По-късно тази общност се разделя на две групи, които спорят помежду си. От една страна, Двете фракции, стоящи зад Биткойн Кеш, започнаха да воюват помежду си, като ABC (BCHA) се опитваше да подобри технологията, а SV (BSV), подкрепяна от Крейг Райт, увеличаваше размера на блока.

Твърди и меки вилици
Меко разклонение срещу твърдо разклонение

Блокчейнът се раздели в блок 556 767, което доведе до битка за тикер символа BCH. Миньорите използваха всички ресурси, с които разполагаха, за да се опитат да получат предимство в хеш-рейта пред другата страна. Някои дори призоваваха за 51% атака на другата мрежа, така че привържениците ѝ да трябва да преминат на тяхна страна.

Криптовалутните борси разкриха, че ще приписват билета BCH на веригата, която е начело. Някои пулове за добив пренасочиха всичките си ресурси към войни за хеширане, като Bitcoin Cash ABC трябваше да поддържа по-голямата част от хеширането и да отблъсне 51% от опитите за атака. По-късно тя предяви претенции към тикера на BCH на борсите и в други услуги, като за неин тикер беше избрана BSV.

Твърди и меки вилици
Твърди и меки вилици

Заключителни бележки

Всеки вариант има предимства и недостатъци, но понякога те могат да бъдат неизбежни. В сектора на блокчейн меката и твърдата сила не са единствените два варианта. Някои платформи могат да използват хибрид от двата метода или да разработят своя оригинална система. Невъзможно е да се обяви единият за по-добър от другия при всички обстоятелства. Най-добре би било, ако оценявате всеки случай въз основа на неговите уникални характеристики.

Важното е всеки потребител да разбере как работят тези процеси и какво означават те за бъдещето на мрежата. Благодарим ви, че прочетохте. Надявам се, че тази статия е била информативна. Моля, оставете коментар по-долу, ако имате някакви въпроси или предложения.

Начинаещи

Ръководство за начинаещи в областта на криптовалутите

Междинен

Ръководство за средно напреднали в областта на блокчейн и крипто

Експерт

Криптовалутни новини за експерти