Какво е блокчейн?

Начинаещи

Ръководство за начинаещи в областта на криптовалутите

Междинен

Ръководство за средно напреднали в областта на блокчейн и крипто

Експерт

Криптовалутни новини за експерти

⚡️Какво за какво е Blockchain?

Блокчейн е децентрализирана база данни, която се поддържа на голям брой компютри и в грижливо криптиран вид, което намалява и оперативните разходи. Всеки може да предложи неизползваното си пространство на твърдия диск под наем.

⚡️Какво работи ли блокчейн?

По същество блокът се състои от две части: заглавие и списък на транзакциите. Списъкът на транзакциите е нашите записи в дневника. В заглавието се записват часът на възникване, хешът на този блок и хешът на предишния блок.

⚡️Какво е Атака 51?

Атака 51% е термин, който означава, че атакуващият трябва да разполага с повече мощност от останалата част от мрежата, нещо като “контролен пакет” за генериране на мощност.

⚡️Какво са частните ключове?

Частният ключ е набор от знаци, който ви дава възможност за достъп до средствата в портфейла на вашия акаунт. Само някой, който има достъп до ключа, може да премества и харчи монети.

⚡️ Какво представляват публичните и частните ключове?

Частният ключ декриптира съобщението, докато публичният ключ го криптира. Тези два набора от символи работят в тандем: Изпращачът не може да започне транзакция без публичния ключ, но получателят няма да може да я оторизира (декриптира) без частния ключ.

⚡️ Къде да съхранявам частните ключове?

Съществуват няколко възможности за съхраняване на вашите частни ключове на сигурно място. Хартиените портфейли и хардуерните портфейли са два популярни варианта. Мобилните портфейли, портфейлите за настолни компютри и уеб портфейлите също са подходящи места за съхранение на вашите тайни пароли.

Най-общо казано, блокчейнът е цифрова счетоводна книга на всички транзакции с криптовалута, която непрекъснато се разширява, като се добавят нови “завършени” блокове. Всеки блок съдържа данни от последния, включително криптографски хеш и времеви печат.

Биткойн миньорите използват специален софтуер, за да решават сложни математически задачи, като в замяна получават възнаграждение в биткойни. Този процес е известен като добив. Миньорите поддържат блокчейна последователен, пълен и непроменяем, като многократно проверяват и събират новоизлъчените трансакции в нова група блокове, наречена “блокчейн”.

Какво е блокчейн
Какво е блокчейн

Какво представлява разпределената база данни и как работи тя? Терминът “разпределена” означава, че няма централен орган, който да контролира този процес.

Артьом Генкин, доктор по икономика, професор в един от онлайн университетите Skillbox и Alpina Publishing Group – “Нов свят, нов човек” – експертни лектори – “Изкуството да управляваш себе си в интернет”.

Какво представлява блокчейн и как работи?
Какво е блокчейн и как работи?

Според Английската централна банка “блокчейн е технология, която позволява на лица, които не се познават, да се доверяват и да споделят записи на трансакции”. Тази система затруднява хората да фалшифицират данни, без да бъдат открити, поради което блокчейн е доказано устойчив на корупция.

Помислете за колие. Всяко мънисто е “блок” или запис на дейност, подобно на блокчейн. Тази огърлица – известна още като “верига” – не може да бъде повредена или унищожена. В резултат на това блокчейн е неразрушим цифров запис на дейности, който не може да бъде променен или унищожен. Сигурността на тази система позволява тя да се използва в широк спектър от приложения – от криптовалута до интелигентни договори.

Какво е блокчейн и как работи?

Какво представлява блокчейн
Какво представлява технологията Blockchain с прости думи?

Прехвърлянето на стойност се извършваше с пари в брой, но днес основните участници са банките, а утре може да са услугите, базирани на блокчейн.

В началото блокчейнът е децентрализирана база данни, в която се съхраняват последователни блокове с определени характеристики (версия, дата на създаване, информация за предишни дейности в мрежата). Нейната структура изглежда като безкрайно дълга метална верига, в която връзките не могат да бъдат прекъсвани или разменяни.

Основните идеи на технологията са следните:

  • децентрализация;
  • разпространение;
  • прозрачност;
  • безопасност;
  • неизменност.
Каква е основната цел на блокчейн?
Блокчейн технология: какво трябва да знаете

Веригата блокчейн е книга, в която могат да се добавят нови страници, но всяка нова страница трябва да бъде написана върху вече съществуваща и останалата част не може да бъде променяна.

Такава книга може да съдържа невиждани досега страници, като например тези за третата валута. Нови “страници” могат да се добавят с помощта на транзакции, но те не са като парични преводи, а по-скоро като изпълнение на програмен скрипт. Всеки блок съдържа отделен набор от параметри: нонсе, хеш на предишния блок, хеш на набора от транзакции на текущия блок и времеви печат.

Един блок може да съдържа много хиляди такива записи. Когато паметта в блока се изчерпи, той се затваря, подписва и се изпраща в нов блок като хеш или “пръстов отпечатък”.

Блокчейн технология: какво трябва да знаете
Каква е основната цел на блокчейн?

Хешът е последователност от символи с уникален отпечатък. Той се състои от това какви транзакции и колко от тях съдържа всеки блок.

Алгоритмите на блокчейн гарантират, че данните са записани правилно и проверимо. Когато трансакцията е завършена, блокчейнът проверява всеки хеш и след това стига до последния хеш, който потвърждава целостта и верността на всички предишни кодове, като затваря блока.

Блокчейн, който функционира непрекъснато и добавя връзки, се нарича верига, която работи непрекъснато и изгражда връзки. Този процес на непрекъсната проверка елиминира риска някой да добави “допълнителни” монети или да изпрати дефектни данни в мрежата, тъй като блокът няма да премине проверката и няма да бъде включен в мрежата. В резултат на това тя е наречена верига, която работи на базата на “консенсус”.

Каква е връзката между блокчейн и биткойн?
Връзката между блокчейн и криптовалута

Каква е връзката между блокчейн и биткойн?

Биткойн е най-известното приложение на блокчейн технологията, което се появява за първи път през 2009 г. Транзакциите са движението на пари от портфейла на едно лице в портфейла на друго. Всеки играч има достъп до информацията във веригата за всяка трансакция, която някога е била извършена в мрежата, като се започне от първия трансфер през 2009 г.

В световния растеж на интереса към блокчейн биткойнът беше първото приложение на технологията и помогна за повишаване на осведомеността за нейните предимства. Оттогава обаче се развиха и други криптовалути, използващи блокчейн и неговите разновидности, както и некриптографски инструменти, и методи за ефективно използване на тази технология.

Каква е връзката между блокчейн и биткойн?
Връзката между блокчейн и криптовалута

От миньорите се изисква да решават математически задачи. Какво постигат миньорите и защо са необходими?

За да започнат работа по даден блок, миньорите се свързват с mempool и започват да обработват всички транзакции на опашката. HttpView example text Процесът може да се опише по следния начин: системата събира информация за всички транзакции в mempool, обработва ги и ги записва в блок заедно с хешове. След това миньорът трябва да представи решение на мрежата за проверка, че блоковете са истински. Ако мнозинството от миньорите потвърдят блока, той става част от консенсуса и се добавя в блокчейна. Печелившият миньор получава възнаграждение за работата си под формата на нови монети или такси за транзакции.

В резултат на това, когато даден блок бъде предложен на мрежата, всички участници трябва да се съгласят и ако мнозинството миньори го приемат и се съгласят с него, блокът ще бъде добавен в мрежата. Това означава, че за функционирането на блокчейн е необходим консенсус или решение, подкрепено от мнозинството. Миньорите получават пари от мрежата като възнаграждение за работата си и за покриване на разходите си.

Какво представлява блокчейн и как работи?
Връзката между блокчейн и криптовалута

Блокчейнът е разпределена база данни, която позволява сигурни, прозрачни и защитени от подправяне транзакции. Това е технологията, която захранва криптовалути като Bitcoin и Ethereum. Като разберете как работи блокчейн, можете да разберете по-добре потенциалните последици от тази трансформираща технология. Благодаря, че прочетохте! Надяваме се, че тази статия ви е помогнала да научите повечеРазликата между PoW и PoS

Разликата между PoW и PoS
Разликата между PoW и PoS

Най-важната разлика между тях е, че доказателството за работа е метод, чрез който се проверяват транзакциите, докато доказателството за залог се основава на “залози на потребителите”. Двата основни вида добив са proof-of-work и proof-of-stake, но всички те се извършват с помощта на алгоритъма proof-of-work.

Как работят блокчейн транзакциите?

За да извърши банков превод, потребителят трябва първо да открие сметка, като използва личните си данни, след това да внесе пари в нея и едва след това да извършва транзакции.

За да извършите транзакция в блокчейна, са ви необходими само два ключа: публичен и частен.

Публичният ключ е съвкупност от числа и символи, които всеки в мрежата на биткойн може да види, и представлява адресът на портфейла за прехвърляне на средства.

Частният ключ на потребителя е единственият начин за декриптиране на информацията, което може да бъде направено от всеки, който използва неговия публичен ключ. Портфейлът и транзакциите не могат да бъдат отваряни или прехвърляни, защото всичко е криптирано с частния ключ на потребителя. Въпреки това всяка транзакция, извършена във всяка сметка, е прозрачна, защото блокчейн записва цялата дейност в публично достъпна счетоводна книга.

Доказателство за работа і Доказателство за залог
Какви са транзакциите в блокчейна?

Частният ключ на потребителя никога не трябва да се разкрива пред никого, тъй като именно той дава достъп до всички транзакции на потребителя и ги оторизира.

Мрежата на блокчейн трябва да постигне консенсус за състоянието на всяка транзакция, преди тя да бъде потвърдена и добавена в блокчейна.

Познавате ли всички видове блокчейн?

Блокчейн транзакции
Какви са транзакциите в блокчейна?

Каква е целта на блокчейн?

Въпреки че в днешно време много хора свързват блокчейн технологията с биткойн, това не е правилната връзка. Блокчейн е метод за разпределено съхранение на данни, който може да се използва за различни цели, като например:

  • избори и гласуване;
  • продажби;
  • застраховка;
  • управление на документи;
  • логистика;
  • заемане;
  • недвижими имоти.

Много повече неща се нуждаят от надеждна защита и могат да се съхраняват като данни. Биткойн е само един от многото проекти, които получиха голямо внимание в резултат на огромния скок на цената, като цялата тази “шумотевица” отклонява вниманието от една фантастична технология, която може да направи света по-добър.

Какво е блокчейн технология
Блокчейн и Hyperledger

Блокчейн и Hyperledger

Hyperledger е консорциум от водещи компании и частни лица в областта на блокчейн, създаден от Фондация Линукс. Целта на проекта е да подкрепи разработването на технологии с отворен код за разпределена счетоводна книга (DLT). Участниците в Hyperledger вярват, че единственият начин да се осигури прозрачност, дълготрайност и оперативна съвместимост на блокчейн технологията е чрез съвместно разработване на софтуер с отворен код.

Целта на екипа на проекта Hyperledger е да подобри междуотрасловото сътрудничество чрез разработване на надеждна и ефективна блокчейн технология, която може да поддържа глобални бизнес транзакции за големи компании от различни отрасли.

Блокчейн и Hyperledger
Сигурността на Какво е блокчейн технология

Сигурността на блокчейн технологията

51% атака на блокчейн позволява на нападателите да контролират повече от половината от изчислителната мощност, за да повредят счетоводната книга. Това е скъп и труден подвиг, но въпреки това той е успешен. Специалистите по сигурността не трябва да вярват, че блокчейн технологията е безпогрешна, а по-скоро да я разглеждат като полезен инструмент с много потенциални приложения.

Атаката с 51% се възползва от недостатък в системата, известен като проблема с 51%. Това позволява на една страна с контрол над 51% от пула за добив да фалшифицира записи в блокчейна, което ѝ позволява да извърши двойно харчене или дори да разклони нова верига.

Какво е блокчейн технология
Какво представлява блокчейн технологията?

Блокчейн технологията може да бъде класифицирана в два вида – публични и частни, като всеки от тях има свои собствени предимства. Публичните блокови вериги “използват компютри, свързани с публичния интернет, за да потвърждават трансакциите и да ги обединяват в блокове, които да добавят към счетоводната книга. …

Частните блокчейн, от друга страна, обикновено позволяват само на известни организации да се присъединят”. Основният проблем с публичните блокчейн е, че тъй като всяка организация може да се присъедини, предприятията може да не ги намерят за подходящи за използване, ако се притесняват да запазят поверителността на информацията.

Друго разграничение между публичните и частните блокчейн вериги е самоличността на участниците. Публичните блокчейн обикновено са проектирани с оглед на анонимността, докато частните блокчейн се състоят от известни потребители, които проверяват трансакциите чрез процес, наречен “селективно потвърждение”.

Предприятията могат да разрешат на участниците с подходящ достъп и разрешения да редактират главната книга на трансакциите. Въпреки че има няколко проблема, които идват с този метод – като заплахите от вътрешни лица – много от тях имат потенциални решения, като например внедряване на сигурна инфраструктура.

Какво е блокчейн технология
Какво е блокчейн технология и как работи?

Блокчейн технологията се развива по-бързо от всякога и се използва за различни цели – от споделено съхранение до социални мрежи. По отношение на сигурността непрекъснато правим открития. Ето защо, когато разработчиците създават блокчейн приложения, те трябва да поставят като приоритет защитата на своите блокчейн услуги и приложения. Създаването на сигурно блокчейн приложение започва с включването на протокола за сигурност в процеса на кодиране.

Това може да стане чрез извършване на оценки на риска, създаване на модели на заплахите и анализ на кода; статичният анализ на кода, интерактивното тестване на сигурността на приложенията и анализът на състава на софтуера трябва да бъдат включени в списъка със задачи на разработчика.

Начинаещи

Ръководство за начинаещи в областта на криптовалутите

Междинен

Ръководство за средно напреднали в областта на блокчейн и крипто

Експерт

Криптовалутни новини за експерти