Какво е Cardano? Окончателното ръководство за разбиране на ADA
Съдържание
- Какво е крипто, Cardano?
- Архитектура на блокчейна Cardano.
- Портфейлът Daedalus е актуална тема.
- Многобройните приложения на ADA Cardano
- Кой е създателят на Cardano?
- ПЛАН ЗА ПРЕХОД КЪМ ADA
- По-добър ли е Cardano от Ethereum?
- Пътна карта на Cardano
- С какво Cardano се различава от Bitcoin или Ethereum?
- Каква е цената на Cardano и кога ще се появи?
⚡️ Какви са основните приложения на Cardano?
Cardano е безценен инструмент за управление на идентичността и наблюдение. Като използват Cardano, компаниите могат драстично да намалят времето, прекарано в извличане на данни от различни източници – процес, който е досаден и неефективен.
⚡️ Защо трябва да се вълнувате от криптовалутата Cardano?
Cardano, третата по големина блокчейн по пазарна капитализация, има за цел да изгради огромна мрежа от блокчейн. Потенциално тя може да надмине Етериум по своя обхват и успех благодарение на многопластовия си дизайн, който се основава на математически принципи за постигане на консенсус между възлите.
⚡️ По какво Cardano се различава от Bitcoin?
Биткойн е криптовалута, която използва доказателство за работа за потвърждаване на трансакции и създаване на нови монети. Cardano е блокчейн с доказателство за работа, създаден специално за интелигентни договори и dApps, но при необходимост може да се използва и за харчене благодарение на двустепенната си архитектура.
⚡️ Колко трудно е да се добива Cardano?
Невъзможно е да се минира Cardano, защото използва алгоритъма „Proof of Stake“, който се счита за по-доходоносен от „Proof of Work“. Просто дръжте портфейла си с Cardano онлайн и гледайте как приходите ви растат – това е всичко!
Какво прави Cardano ADA уникален и специален
ADA е иновативна договорна платформа, която позволява на разработчиците да създават и внедряват децентрализирани приложения или dApps. Тя е и първата блокчейн платформа, която прилага консенсусен механизъм за доказване на залог, позволяващ на потребителите да залагат своите монети и да печелят награди.
Днес се предлагат много различни блокчейн вериги, но Cardano се отличава от останалите с използването на математически методи в механизма за консенсус и многостепенната си архитектура. Много хора смятат, че Cardano е следващото поколение решения за криптовалути, благодарение на екипа, който стои зад създаването на Ethereum.
Нека разгледаме Cardano, нейната технология и защо е толкова популярна криптовалута.
Какво е крипто, Cardano?
ADA – Cardano е криптовалута, която може да се съхранява и харчи подобно на други криптовалути. Криптовалутата ADA се захранва от блокчейна на Cardano – децентрализирана мрежа, базирана изцяло на научни и математически принципи.
Cardano създава блокчейн, базиран на правила, за да предоставя финансови услуги на всички, вместо да се опитва да избегне глобалните регулатори.
Cardano е нова платформа за интелигентни договори и криптовалути, която стартира през септември 2017 г. crypto Целта на Cardano е да реши много от настоящите проблеми, засягащи блокчейн индустрията, включително:
- Използване на математиката за създаване на доказано сигурен блокчейн, който е по-малко уязвим на атаки.
- Работата с двата слоя е добър начин за повишаване на производителността.
- Създаваме сигурна система, в която собствениците на токени могат да гласуват.
- Това е напълно децентрализиран, безкрайно мащабируем консенсусен механизъм.
Архитектура на блокчейна Cardano.
Криптографският блокчейн Cardano се състои от две основни части. Слоят за сетълмент на Cardano (CSL) служи като разчетна единица и е мястото, където притежателите на токени могат да изпращат и получават ADA с минимални транзакционни разходи.
Изчислителният слой на Cardano (CCL) е набор от протоколи, които съставляват основата на блокчейна. Той дава възможност за изпълнение на интелигентни договори и предоставя услуги за сигурност и съответствие, черен списък и проверка на самоличността, наред с други неща. За изходния код на Cardano е избран езикът за програмиране Haskell поради добре познатите му характеристики за сигурност.
Проектът Cardano разработва блокчейн протокол за консенсус с доказателство за поглъщане (PoS), наречен Ouroboros. Този механизъм за консенсус прави изпращането и получаването на ADA, както и на интелигентни договори в мрежата на Cardano лесно и сигурно. Също така става по-трудно да се наруши функционирането на мрежата, тъй като Ouroboros използва PoS консенсусен механизъм. Притежателите на токени, които пускат своите ADA в мрежата и съдействат за постигането на мрежовия консенсус, се възнаграждават с токени.
Техниката Ouroboros
- Блокчейнът е просто цифрова счетоводна книга, в която се записват всички трансакции с биткойни, групирани в „блокове“. Тези блокове съдържат партиди от трансакции, които са били потвърдени или договорени. Мрежата избира на случаен принцип няколко възела, за да им даде възможност да създават нови блокове. Лидерите на блокове са възли, които са определени от системата.
- Слотовете са издълбани в блокчейна.
- Терминът „мазе“ се използва за няколко различни неща в областта на криптовалутите. Мрежата на Биткойн, или блокчейн, е най-широко известната основа. Тази децентрализирана система записва всички електронни трансакции, извършени с биткойни, и ги проверява чрез процес на консенсус, наречен добив. Подчасти от една епоха се наричат слотове. Участници
- На теория блокчейнът на Cardano е безкрайно мащабируем, което му позволява да обработва толкова трансакции, колкото е необходимо, без да се стига до ограничения.
Основното предимство на Ouroboros е, че използва валидаторите на блокчейна изключително сигурно. Други блокови вериги твърдят, че избират валидатори на блокове на случаен принцип, но тези твърдения не могат да бъдат проверени.
От друга страна, Ouroboros предоставя проверим метод за избор на валидатор на случаен принцип и гарантира, че всички притежатели на токени ADA, които залагат на блокчейна на Cardano, имат равен шанс да добият блок и да получат съответното възнаграждение.
Това елиминира нуждата от огромна изчислителна мощност, която се наблюдава в блокчейн мрежите за доказване на работа (PoW),alus е официалният портфейл за Cardano и в момента е наличен за Windows, macOS и Linux. Портфейлът Daedalus позволява на потребителите да съхраняват своите ADA в сигурна офлайн среда.
Портфейлът Daedalus е актуална тема.
Cardano, за разлика от други известни криптовалути като Bitcoin и Etherium, предлага свой собствен портфейл за криптовалута ADA. Портфейлът Daedalus предлага на потребителите пълен контрол върху парите им, както и прозрачност на блокчейна на криптовалутата Cardano.
Daedalus е единственият портфейл, който позволява на притежателите на ADA да участват в системата за залагания на Cardano. Тъй като Cardano работи на PoS блокчейн, както вече беше казано, заинтересованите страни могат да бъдат възнаградени за делегиране или управление на пул за залагания в Daedalus. Това позволява на потребителите на Cardano (ADA) да генерират криптовалути, като подкрепят мрежата.
Многобройните приложения на ADA Cardano
Монетата Cardano може да бъде прехвърлена като пари в брой, както е направено в момента. Тя не се различава толкова от другите криптовалути като Етериум и Биткойн, колкото си мислите, но ADA има няколко повече приложения от конкуренцията.
Блокчейн протоколът PoS е една от най-съществените характеристики на Cardano, при която ADA се свързва с блокчейна, за да помогне на „операторите на парни басейни“ при проверката на трансакциите. Това е мястото, където използването на валутата Cardano е от полза. В замяна на това, че са поставили своя ADA в блокчейна, тези, които притежават ADA, се възнаграждават с допълнителна криптовалута Cardano.
ADA може да се използва и за гласуване. За разлика от други блокчейн проекти, притежателите на токени, а не миньорите, гласуват и правят промени в протокола в Cardano. В резултат на това притежателите на криптовалута Cardano използват своите ADA, за да гласуват за нови промени или разработки за платформата. По този начин всички, които притежават криптовалутата, имат право на глас в нейното развитие.
В бъдеще ADA ще бъде използвана и за поддръжка на платформата за интелигентни договори на Cardano, базирана на блокчейн. Разработчиците ще използват ADA, за да създават интелигентни договори и приложения, които работят на сигурната децентрализирана блокчейн платформа на Cardano. Няма да има начин да се изпълняват тези договори без родната валута на Cardano.
Кой е създателят на Cardano?
Един от съоснователите на Ethereum, Чарлз Хоскинсън, още от самото начало осъзнава необходимостта от по-единна и мащабируема блокчейн. След като изучава математика, Хоскинсън започва да мисли за по-научни начини за изграждане на блокчейн.
В началото на 2017 г. Чарлз Хоскинсън се среща с Джереми Ууд. Двамата обсъждат създаването на блокчейн, който да бъде подобрен на системата за интелигентни договори на Ethereum. Двамата започват да работят по криптовалутата Cardano във вида, в който тя съществува днес.
ПЛАН ЗА ПРЕХОД КЪМ ADA
Cardano обаче не работи с блокчейна на Cardano. Ууд и Хоскинсън са мозъците, които стоят зад основните принципи и платформата за интелигентни договори на Cardano, но те не притежават и не управляват блокчейна. Проектът се координира от различни заинтересовани страни.
- Фондация „Кардано“ – Организацията с нестопанска цел, която пази целия проект и подпомага маркетинга и защитата на блокчейна.
- Чарлз Хоскинсън и Джереми Ууд създават OCH Ltd., която е изследователска фирма, подпомагаща проектирането и изграждането на блокчейна Cardano.
- За да финансира развитието на Cardano, фондацията създаде дарителски фонд. Този фонд се управлява от финансова институция, наречена Embargo, и подпомага развитието на Cardano.
По-добър ли е Cardano от Ethereum?
Криптовалутата Cardano успя да надмине Ethereum, защото може да обработва „безкрайни“ транзакции. Целта на фондация Cardano е да помогне на хората да живеят по-добре и по-смислено, като насърчава прозрачността в правителствените и бизнес системите.
Пътна карта на Cardano
Криптовалутата Cardano надмина Ethereum, защото може да обработва „безкрайни“ транзакции. Целта на фондация Cardano е да помогне на хората да живеят по-добре и по-смислено, като насърчава прозрачността в правителствените и бизнес системите.
криптовалутата Cardano е определила пет отделни фази за своята блокчейн. Cardano вече е завършила фазата Shelly и сега работи за завършване на втората половина от петте етапа:
- Байрон – Създаване на първоначалната архитектура на мрежата и тестване на основните възможности, за да се гарантира, че мрежата функционира безпроблемно.
- Шели – Мрежата на Cardano вече е в действие и е децентрализирана.
- Goguen – Платформата ще включва система за интелигентни договори, която позволява разработването на децентрализирани приложения.
- Basho – Ще разработим мащабируеми решения за подобряване на производителността на блокчейн и за нейното оптимизиране.
- Voltaire -Мароканският град Сале стана първият в Африка, който прилага блокчейн технологията в системите за управление на финансите и гласуване.
Много части от всяка фаза работят в тандем една с друга, както е показано по-горе. Преди да бъде интегрирана в Cardano, всяка фаза преминава през няколко процедури. Всяка стъпка от този процес е изисквала значително академично проучване.
Кодът с отворен код трябва да премине през етапа на създаване на прототипи, за да се гарантира, че отговаря на всички технически стандарти, преди да бъде напълно реализиран. Криптовалутата е все още сравнително нова, но за много кратко време отбеляза огромен ръст на популярността си.
Тъй като все повече хора се стремят да инвестират в криптовалути, е от решаващо значение да разберете различните видове монети и какво предлагат те. Cardano, или ADA, е един от видовете криптовалути, които наскоро набраха популярност.
Въпреки че няколко етапа от пътната карта бяха забавени в миналото, Чарлз Хоскинсън и разработчиците на Cardano са уверени в способността си да удържат на думата си и да предложат на света набор от PoS блокчейн протоколи от следващо поколение.
С какво Cardano се различава от Bitcoin или Ethereum?
Ключът към разбирането на потенциалната стойност на Cardano в сравнение с неговите конкуренти е в трите му цели. Проектът се стреми да подобри мащабируемостта, оперативната съвместимост и устойчивостта на платформите за криптовалути. Постигането на тази цел би дало на Cardano по-голяма полезност от Bitcoin и по-голяма мащабируемост от Ethereum.
Слой за сетълмент отговаря за всички финансови транзакции, като позволява на потребителите да изпращат, получават и съхраняват токени ADA. Изчислителният слой отговаря за стартирането на децентрализирани приложения и интелигентни договори, което позволява на разработчиците да създават и използват dApps. И накрая, контролният слой отговаря за осигуряването на сигурна платформа за портфейлите и борсите на ADA.
Каква е цената на Cardano и кога ще се появи?
ADA е четвъртата по големина криптовалута по пазарна капитализация и от няколко години се търгува с по-голямата част от крипто общността. Стойността на ADA се увеличи с повече от 2000% по време на бичия подем в края на 2017 г. и началото на 2018 г., когато нарасна от 0,03 до 1,20 долара, което постави проекта на стойност около 32 млрд. долара.
През първата година инвеститорите в Cardano получиха възвръщаемост от 3900%. За съжаление, това не продължи дълго. Както можете да видите на графиката на Cardano, след няколко години цената на Cardano започна да пада постоянно.
Въпреки че цената на Cardano отново падна под 1 USD, мнозина смятат, че ако пазарът, на който цените на криптовалутите постоянно се колебаят, е трудно да се предвиди бъдещата стойност на дадена монета. Въпреки това Cardano показва признаци на потенциал и е много добре да се повиши, за да достигне или надмине предишния си исторически връх през следващите години.
Вярвам, че Cardano има потенциала да се превърне в значима криптовалута, защото предоставя платформа на разработчиците за създаване на интелигентни договори и децентрализирани приложения.
По време на първоначалното си предлагане Cardano продаде 25 милиарда ADA, а останалите 19 милиарда бяха освободени чрез блокчейн като стимули за добив. Останалите ADA ще бъдат разпръснати чрез генерирани блокове в мрежата на Cardano като награди за трупане.
Тъй като количеството на ADA е ограничено, търсенето му вероятно ще се увеличи. Очаква се дефлационната парична система да генерира бъдещо търсене на ADA.