Какво представляват безсрочните фючърсни договори?
Съдържание
- Какво представляват криптодериватите и как могат да се използват?
- Какво представляват фючърсните договори и как функционират те?
- Какво представляват фючърсните договори за криптовалута и как работят?
- Какво представляват безсрочните суапове и как функционират те?
- Как работят обменните курсове?
- Как работят безсрочните суапове?
- Първоначалният маржин е сумата, необходима за откриване на позиция.
- Какво представлява ликвидацията?
⚡️ Какво представляват крипто фючърсите ftx perpetual?
Вечните договори често се предлагат от борсите за криптодеривати и функционират подобно на фючърсните ❕договори.
⚡️ Колко дълго можете да държите вечните фючърси на Binance?
Вечният договор е вид фючърсен договор, който няма дата на изтичане, за разлика от традиционната форма на фючърси. В резултат на това можете да държите инвестицията отворена толкова дълго, колкото желаете.
⚡️ Какво се случва, когато срокът на фючърсния договор изтече?
Когато срокът на фючърсния договор изтече, клиринговата къща свързва притежателя на дългата позиция със собственика на късата позиция. Базовият актив се прехвърля от късата позиция към дългата.
⚡️ Печеливши ли са фючърсите?
Фючърсите са финансов инструмент, който позволява на инвеститорите да печелят от очакваните колебания в цената на петрола. Тъй като се търгуват при десет пъти по-висок риск от типична акция, те могат да бъдат придобити от всеки инвеститор с минимален капитал и доста непостоянен опит в търговията. Освен това цените на фючърсите са склонни да се колебаят повече, отколкото паричните или спот курсовете.
Безсрочен договор за обратен суап
Вечните суапции са вид дериватив, който стана по-популярен сред търговците на криптовалути през последните няколко години.
Безсрочните суапове бяха въведени през май 2016 г. и позволяват на търговците да откриват много големи позиции само с малък депозит. Тази схема е привлекателна за много хора, тъй като има потенциал за огромни печалби при малки движения; въпреки това е свързана и със значителен риск.
Какво представляват криптодериватите и как могат да се използват?
Дериватите са финансови инструменти, които представляват стойността на базов актив.
Отворените суапове са вид деривативи, които ви позволяват да залагате върху стойността на дадена стока, докато договорът е все още активен.
Форуърдният договор е финансов инструмент, който позволява на инвеститорите да заложат на бъдещата цена на криптовалута, като се ангажират да купят или продадат актива на определена дата и цена. Опциите, от друга страна, дават на купувача си възможността, но не и задължението да купи или продаде базовия актив на определена цена в конкретен ден.
С помощта на криптодеривати търговците могат да печелят от промените в цените на цифровите активи, без да се притесняват за заплахите за сигурността или сложността, които идват с криптовалутите.
Ако искате да инвестирате в криптовалута, можете или да закупите директно актив, или да търгувате с деривативен продукт. Закупуването на активи е методът, използван в първия сценарий.
С други думи, когато закупите цифров актив на борсата, трябва да получите незабавна доставка на закупеното количество цифров актив и да го съхранявате, докато не го продадете с печалба или загуба. Това се нарича още спот търговия.
От друга страна, за търговията с криптодеривати не е необходимо инвеститорът да разполага с каквито и да било активи. Вместо да притежават реални неща, търговците на деривати просто купуват и продават цифрови договори.
Какво представляват фючърсните договори и как функционират те?
Фючърсните договори са финансови споразумения между двама души за търговия с актив на определена цена в бъдеще. С други думи, фючърсните договори позволяват на две страни да се договорят предварително за цената, на която ще търгуват даден актив.
Въпреки че продължителността на бъдещите договори варира, всеки договор има предварително определена дата на сетълмент. С други думи, преди две страни да сключат фючърсен договор за криптовалута, те трябва да се споразумеят кога ще бъде приключен договорът.
Например фючърсен договор за биткойн е със срок на действие три месеца от датата на емитирането му.
Какво представляват фючърсните договори за криптовалута и как работят?
Ако биткойнът е равен на 40 000 долара, а Алис е търговец на крипто деривати, който вярва, че стойността му ще се увеличи до април, тогава…
Тя може да заложи на тази възможност, като сключи споразумение с разбирането, че ще може да получи 1 BTC за 40 000 долара на месец. Всичко, което тя трябва да направи сега, е да открие фючърсни договори за биткойн, които кумулативно да показват намерението ѝ да плати 40 000 USD за 1 BTC следващия месец, независимо от това колко висока или ниска е цената на спот пазара
От другата страна на тази сделка Боб смята, че цената на биткойна ще падне под 40 000 USD на датата на сетълмента. Той ще продаде на Алис договори на стойност 40 000 USD през следващия месец. Казано по друг начин, докато Алис „копнее“ за биткойни, Боб ги „къса“.
Ако цената на биткойн се покачи до 45 000 долара към момента на изтичане на договора, Алис ще спечели, тъй като ще придобие BTC от Боб с отстъпка. Ако обаче цената падне под 40 000 USD в деня на сетълмента, а не се повиши , Алис ще закупи биткойн от Боб на по-висока цена от текущите пазарни цени – което ще доведе до значителна загуба.
вечните суапове се уреждат в брой, което означава, че Алис и Боб не трябва да притежават биткойни. Всичко, което трябва да направят, е да отворят позиция и да изчакат движението на цената.
Какво представляват безсрочните суапове и как функционират те?
Отвореният суап е подобен на фючърсен договор, тъй като позволява на инвеститорите да залагат на бъдещи повишения на цените на криптовалутите. Основната разлика е, че за разлика от обикновения фючърсен договор, отвореният суап няма крайна дата.
Преди това търговците трябваше редовно да затварят и отварят отново дълга или къса позиция, за да поддържат същата експозиция. С други думи, това елиминира нуждата от повтаряне на дълга или къса сделка. В резултат на това вечните договори трябва да се оценяват спрямо спот цените на техните базови активи. Тъй като с наближаването на датата на сетълмент цените на фючърсите се приближават една към друга, за безсрочните суапове се казва, че имат „обратна връзка“ със спот цените.
Един от примерите за това е механизмът на ставките за финансиране, който се използва от борсите за обвързване на цената на безсрочните суапове. Тази система балансира късите и дългите позиции на безсрочните суапове, като ги стимулира или забранява. Считайте го за отстъпка или такса, която помага да се балансира общият интерес към късите и дългите страни на безсрочните договори.
Как работят обменните курсове?
Механизмът за определяне на лихвените проценти поддържа ценообразуването на безсрочните фючърсни договори в съответствие с пазарните стойности на базовите активи, които те проследяват, като гарантира, че стойността на безсрочен суапов договор е равна или по-малка от тази на биткойн дневно.
Процентът на финансиране е разликата между лихвените проценти на дългите и късите позиции. Ако има повече къси позиции, отколкото дълги, процентът на финансиране ще бъде положителен, което означава, че дългите позиции ще трябва да плащат такса на късите.
Борсите използват индикатора за променлива цена, за да решат дали търговците на дълги или къси позиции трябва да плащат такси или да получават отстъпки. Наричаме показателя за финансиране положителен, когато обяснимата цена на вечния суап е по-голяма от спот цената на цифровите активи.
Дългосрочните търговци ще бъдат таксувани с малка такса от тези, които им продават договора. Таксата се използва за заплащане на лихвите, които търговецът дължи по своята къса позиция. Ако процентът на финансиране е отрицателен, тогава късите позиции ще бъдат тези, които трябва да платят такса на дългите.
Отрицателен процент на финансиране се свързва с безсрочен суап, който се търгува под спот цената на базовия актив. Тези, които имат къси позиции в суапове с отворен край, ще трябва да платят на тези, които държат дълги позиции, както в примера по-горе.
Всичко зависи от размера на позицията на всеки търговец. Например, ако процентът на финансиране на безсрочния суап BTC/USD е +0,010%, търговец, който желае да получи този конкретен безсрочен суап на стойност 40 000 USD, ще трябва да плати комисиона от 4 USD = (40 000 USD) x 0,010%. Комисионата за финансиране се изплаща на определени интервали. На някои борси цикълът на финансиране се налага на всеки осем часа.
Как работят безсрочните суапове?
Търговците могат да придобият биткойн, като продадат на себе си в бъдеще безсрочни суапове с цел печалба. Например Алис купува два безсрочни суапа BTC/USD с обезпечение от 80 000 USD. В резултат на това всеки безсрочен суап BTC/USD е на стойност 40 000 USD.
Алис харчи 100 000 долара за няколко вечни суапа. В края на месеца, когато цените на биткойн се покачват до стабилните 50 000 USD, Алис затваря позицията си. За всеки закупен вечен суап тя ще реализира печалба от 10 000 долара. Общата й печалба ще бъде около 20 000 USD.
печалба = брой безсрочни суапове * (текуща цена – входна цена)
печалба = 2 * ($50 000 – $40 000)
печалба = 20 000 USD
При това изчисление не се взема предвид възвръщаемостта на Алиса, която се определя предимно от процента на финансиране. Платените такси и отстъпката, която Алиса е получила като част от опита на борсата да обвърже вечния суап със спот цената на биткойн, ще определят дохода на Алиса.
Гъвкавите възможности, с които разполагат търговците при безсрочните суапове, позволяват на Алис да увеличи приходите си. Например тя може да закупи безсрочни договори за два пъти по-голяма сума от първоначално поетия ангажимент за това.
Първоначалният маржин е сумата, необходима за откриване на позиция.
Първоначалният маржин е минималната стойност, необходима за откриване на позиция с ливъридж. Например, ако искате да купите 1000 БНБ с първоначален маржин от 100 БНБ (при 10x ливъридж), вашият първоначален маржин ще възлиза на 10% от общата поръчка. По този начин се обезпечава вашата позиция с ливъридж.
Какво представлява ликвидацията?
Ако стойността на това, което използвате като обезпечение, спадне под поддържащия маржин, борсата може да поиска ликвидация на сметката ви. Начинът, по който това се случва, е различен в зависимост от това коя борса използвате. Като цяло обаче цената, на която се извършва ликвидацията, се променя в зависимост от това колко рисков и ливъридж е всеки потребител (което се основава на неговото обезпечение и нетна експозиция). Колкото повече пари инвестирате, толкова по-голям буфер ще ви е необходим, за да преживеете загубите.
За да не бъдете принудени да продавате позициите си на загуба, можете или да ги затворите, преди цената да падне под минималната стойност, определена от борсата, или да добавите повече пари в сметката си, което увеличава маржа и намалява вероятността позицията да бъде затворена автоматично.
Нейното парично обезпечение днес е 160 000 долара (или 4 вечни суапа BTC/USD), докато размерът на позицията ѝ би бил 160 000 долара (или 4 вечни суапа BTC/USD), ако използва фирма като обезпечение. В този случай Алис се възползва от двойния ливъридж.
Да предположим, че цената на затваряне на всеки вечен суап BTC/USD е 50 000 USD и тя продава, когато това стане. Печалбата ѝ ще бъде около 40 000 USD, ако тя закрие позицията си, когато всеки вечен суап BTC/USD се продаде за 50 000 USD.
печалба = 4 * ($50 000 – $40 000)
печалба = 40 000 USD
Безсрочни фючърси
Изненадващо е, че някои борси предоставят на търговците до 125x ливъридж, за да увеличат печалбите си. Въпреки това, тъй като ливъриджът увеличава печалбите, той също така увеличава и загубите. Ако цената на безсрочните суапове спадне с 50% от началната цена, на която Алис ги е придобила, използвайки 2х ливъридж, тя ще бъде изложена на ликвидационен риск.
печалба = 4 * (20 000-40 000 USD)
загуба = 80 000 USD
Когато нереализираната загуба на търговеца е равна на депозирания от него маржин, борсата автоматично затваря позицията. В резултат на това целият депозит ще бъде загубен. Търговията с маржин и ливъридж крие значителни рискове, които не трябва да се поемат от начинаещи.
Въпреки че отворените договори за суап са рискови, те са привлекателни за трейдърите, защото можете да залагате на краткосрочни или дългосрочни промени в цените на цифровите активи без ограничения във времето. Друго предимство на отворените суапови договори в сравнение с обикновените суапови договори е, че можете да печелите пари дори когато стойностите на криптовалутите се понижават.
Въпреки това на търговците се препоръчва да проявяват предпазливост и да получат професионални насоки, преди да инвестират в криптовалута. Когато търгува с безсрочни договори за суап, търговецът може да загуби всички инвестирани пари, ако използва ливъридж.