Какво е Litecoin?
Съдържание
- КЛЮЧОВИ ИЗВОДИ
- Как да използвате Lite coin (LTC) като инвестиционна платформа
- Алгоритъмът за валидиране на скриптове
- Каква точно е разликата между Bitcoin (BTC) и Litecoin (LTC)?
- Перспективи на Litecoin
- Какво е Mimblewimble и как работи?
- Какво е Litecoin и как работи?
- Как да инвестираме в Litecoin LTC
- Как мога да заложа Litecoin и да реализирам печалба?
- Дали покупката на Litecoin е добра инвестиция?
⚡️ КАКВО Е БЛОКЧЕЙН?
Блокчейн е цифрова счетоводна книга, в която се съхраняват всички транзакции с Lightcoin. Миньорите групират последните транзакции с криптовалута в „блокове“. Преди да бъдат свързани със съществуващата блокчейн, блоковете се подсигуряват криптографски. Няколко други криптовалути, като лайткойн и биткойн, използват подобна блокчейн технология.
⚡️ КАКВО Е ДОБИВ?
Майнингът е процедура за обезпечаване на всеки блок в съществуваща блокова верига със софтуер за добив. След като всеки блок бъде подсигурен, се генерират нови единици криптовалута. Тези единици могат незабавно да бъдат пуснати на пазара от миньорите.
⚡️ Има ли бъдеще Litecoin?
Литекоин курс е преживял множество възходи и падения, но винаги се е възстановявал. Дългосрочната ценова тенденция е една от най-важните характеристики на Litecoin, както и перспективите за бъдещия му растеж. Днес, през 2021 г., LTC се продава за приблизително 160 долара за LTC, след като беше изтласкан надолу от предишни върхове.
⚡️ Как мога да си купя биткойни?
Въпреки че все още не е възможно да закупите биткойн чрез вашата банка или инвестиционна компания, някои фирми работят по този въпрос в бъдеще. Засега ще трябва да използвате платформа за търговия с криптовалути, за да обменяте долари за биткойни или други цифрови валути.
⚡️ Как работят криптовалутите?
Криптовалута е термин, който се отнася до всеки вид пари, които съществуват в цифрова или виртуална форма и използват криптография за защита на транзакциите. Криптовалутите се основават на децентрализирана система за регистриране на трансакции и създаване на нови единици, без да е необходим централен организационен орган.
През октомври 2011 г. Чарли Лий, бивш инженер в Google, създава Litecoin от кода с отворен код на Bitcoin с някои промени. Подобно на Биткойн, Litecoin се основава на световна децентрализирана платежна система с отворен код, която не се управлява от никакъв централен орган. По отношение на скоростта на генериране на блокове и използването на Scrypt като алгоритъм за доказване на работа, Litecoin се отличава от Bitcoin.
Това беше една от първите алткойни, базирани на кода с отворен код на биткойн.
Първоначално Litecoin беше силен конкурент на Bitcoin. Въпреки това, тъй като индустрията на криптовалутите стана по-наситена и конкурентна с новите криптовалути, въведени през последните години, привлекателността на Litecoin донякъде намаля.
Първоначално Litecoin се разглеждаше като отговор на bitcoin. Когато Лий обяви дебюта на LTC в известен биткойн форум, той го описа като „олекотена версия на биткойн“. В резултат на това LTC има сходни характеристики с биткойн и може да адаптира и модифицира някои елементи, които според екипа разработчици биха могли да бъдат подобрени.
Litecoin (LTC) е една от 14-те най-големи криптовалути с пазарна капитализация, чиято стойност към ноември 2021 г. възлиза на около 15 млрд. долара.
КЛЮЧОВИ ИЗВОДИ
През 2011 г. Чарли Лий създава Litecoin – криптовалута, която се смята за ранен пример за алткойн.
Преди това тя се продаваше като „сребро“ за разлика от златото на биткойн и в един момент беше третата най-ценна криптовалута по пазарна капитализация.
Тъй като структурата му е подобна на тази на биткойн, той беше използван като тестова мрежа или полигон за подобрения в биткойн.
Как да използвате Lite coin (LTC) като инвестиционна платформа
Обществото винаги е вярвало, че правителството е единственият субект, който създава пари. Litecoin обаче нарушава тази традиция, тъй като не се произвежда и не се регулира от правителството. Вместо това той се генерира чрез процедура за криптовалута, наречена добив, която включва решаване на списък с транзакции с Litecoin.
Чарли Лий, възпитаник на Масачузетския технологичен институт (MIT) и бивш инженер на Google, създава Litecoin. „През октомври 2011 г. си играех с кодовата база на биткойн и въпросът е, че просто исках да създам… разклонение на биткойн“, казва Лий. По същество това е бил приятен страничен проект за него.
Максималният брой LTC също е определен на 84 милиона. Никога няма да има повече от 84 милиона Litecoins в обращение. На всеки 2,5 минути мрежата Litecoin създава нов блок и го добавя към книгата с последните транзакции с LTC по света. Блокът се проверява от софтуер за добив и става видим за всички потребители на системата.
След като бъде проверен от миньора, следващият блок става част от веригата, която представлява регистър на всички транзакции с Litecoin, извършени някога.
Първият миньор, който потвърди блок чрез добив, получава 12,5 литекоина, но този брой намалява с течение на времето, подобно на биткойна. Добивът на LTC обаче има няколко предимства. През август 2019 г. тя беше намалена наполовина, а намаляването наполовина ще се случва на редовни интервали, докато 84-милионната монета бъде добита около 2040 г. Системата за възнаграждение на Litecoin също така е проектирана така, че с течение на времето да произвежда повече Litecoin, отколкото тази на Bitcoin, което е още една точка за продажба на миньорите.
Алгоритъмът за валидиране на скриптове
Алгоритъмът proof-of-work (PoW) се използва за защита на биткойн, литекоин и други криптовалути. PoW по същество означава, че една страна демонстрира пред всички останали участници в мрежата, че е извършено необходимото количество изчислителна работа. Litecoin използва по-малко ресурсоемкия алгоритъм за хеширане Scrypt PoW вместо по-интензивния SHA-256 на Bitcoin.
Това означава, че Litecoin е по-достъпен за обикновени хора с по-малко мощни компютри, отколкото Bitcoin, който изисква скъпи ASIC миньори, за да бъде конкурентоспособен.
Според Parsnip Scrypt е механизъм за извличане на ключове, който е по-устойчив на хардуерна груба сила в сравнение с алтернативи като PBKDF2 или bcrypt.
Лий проектира Scrypt с оглед на мащабни хардуерни атаки срещу биткойн. За разлика от Scrypt, алгоритъмът SHA-256 на Биткойн не се нуждае от много основна памет (RAM), за да бъде паралелизиран.
В началото на 2010 г., когато операторите на добив разработиха специализиран хардуер, като например специализирана схема (ASIC) за решаване на SHA-256 хеширане, се оказа, че биткойн е уязвим на такава атака. Като направи консенсусния алгоритъм на Litecoin интензивен на памет, Лий се опита да осуети надпреварата в хардуерното въоръжаване, макар че на практика това не се случи, тъй като появата на графичните процесори отговори на нуждата от повече оперативна памет.
Каква точно е разликата между Bitcoin (BTC) и Litecoin (LTC)?
Litecoin беше създаден като „сребро“ в сравнение със „златото“ на Bitcoin. Litecoin, подобно на Bitcoin, е система за разплащане в интернет, която е peer-to-peer. Това е напълно децентрализирана световна платежна мрежа с отворен код. Ли е създадена, за да отстрани недостатъците на биткойн. Различните различия между двете валути са посочени в таблицата по-долу.
Litecoin е създаден, за да произвежда четири пъти повече блокове от bitcoin (1 нов блок на всеки 2,5 минути срещу 10 bitcoin), което го прави привлекателен заради скоростта и удобството на покупката, въпреки че използва Scrypt (за разлика от SHA-256 на bitcoin) за проверка на производителността, което изисква значително по-голяма изчислителна мощност с минно оборудване като ASIC миньори или графични процесори.
Litecoin е вид криптовалута, която използва алгоритъма Scrypt и е създадена от Чарлз Лий. Пазарната ѝ капитализация е над 8 млрд. долара, което я прави една от най-ценните криптовалути. LTC е една от 15-те най-големи криптовалути по пазарна стойност (въпреки че остава доста зад биткойн). Към ноември 2021 г.
Перспективи на Litecoin
От самото си създаване Litecoin работи за подобряване на сигурността и целостта на мрежата си, като същевременно увеличава скоростта на транзакциите.
SegWit
През 2015 г. за първи път беше предложена идеята за внедряване на SegWit или Segregated Witness за Биткойн. Тя работи чрез „отделяне“ на данни за цифров сигнал (свидетел) извън основния блок в блокчейна. Целта на SegWit беше да се реши проблемът с мащабируемостта на Биткойн, но тя предизвика много дебати в общността.
Litecoin въведе SegWit през 2017 г. и тъй като е много подобен на Bitcoin, той послужи като тестова площадка или тестова мрежа за доказване на валидността на SegWit в по-голямата мрежа на Bitcoin. Тестът беше успешен и оттогава Биткойн интегрира SegWit. Някои противници на увеличаването на размера на блоковете, които бяха за запазване на малкия размер на блоковете, твърдяха, че Litecoin е по-добро решение за мащабиране.
Какво е Lightning Network?
Мълниеносната мрежа е технология за биткойн от второ ниво, която подобрява капацитета на трансакциите в блокчейна чрез използване на канали за микроплащания.
Мълниеносната мрежа на Litecoin е тестова мрежа, която показва, че иновациите са възможни в биткойн, както Segregated Witness в биткойн. Чарли Лий допълни, че когато „веригата на биткойн е претоварена и таксите са високи, е лесно да се свържете към мрежата Litecoin Lightning“.
Какво е Mimblewimble и как работи?
Mimblewimble е криптовалутен протокол с фокус върху неприкосновеността на личния живот, предназначен да осигури сигурни финансови транзакции. Той е предложен от анонимния разработчик Том Елвис Джедусор през 2016 г. и оттогава е внедрен в няколко криптовалути като Grin и Beam. Протоколът се основава на две основни функции: поверителни трансакции и присъединяване към монети.
Какво е Litecoin и как работи?
Litecoin е децентрализирана виртуална валута от типа „peer-to-peer“, която позволява на потребителите да изпращат и получават плащания незабавно с почти нулеви такси за транзакции. Криптовалути като Bitcoin и Litecoin използват система за доказване на работа, за да защитят своите мрежи. В тази система миньорите трябва да решават сложни криптографски пъзели с изчислителната си мощ, за да добавят нови блокове с трансакции към блокчейна. Като награда за работата си те печелят новосъздадени единици от валутата.
Целта на доказателството за работа е да се създаде неоспорим запис, който да потвърждава точността на данните. При доказателството за работа (Proof-of-Work – PoW) една страна трябва да докаже на всеки друг човек в мрежата, че е извършен определен обем изчислителен труд. В сравнение с Биткойн, Litecoin използва алгоритъма Scrypt, който не е толкова ресурсоемък.
КРИПТОАПЕТИ: КАКВО ИСКАХТЕ ДА ЗНАЕТЕ ЗА РЕГУЛИРАНЕТО
Как да инвестираме в Litecoin LTC
Litecoin е един от първите успешни алткойни, който е обект на критики заради липсата на яснота в предложението за стойността му. Именно поради тази причина хората са привлечени към него.
Инфлацията на Litecoin се контролира чрез механизъм за намаляване на стойността наполовина. Тъй като е създаден още през 2011 г., блокчейнът му се е оказал достатъчно сигурен, за да се избегнат 51% атаки, които се случват, когато организация или организации за добив вземат повече от 51% от изчислителната мощност, която защитава мрежата, и я използват, за да променят блокчейна. история.
Въпреки че не е имало големи хакове, надеждността ѝ се смята за положителен фактор в криптовалутната общност: надеждна цифрова валута, която може да се използва за трансакции, без да се нарушава банковата система.
Много инвеститори и търговци смятат, че litecoin е добър начин за прогнозиране на бъдещите цени, тъй като предлагането му намалява, а процентът на създаване спада. LTC може да бъде включен в портфейл поради своята надеждност, което позволява на инвеститорите да имат достъп до промените на пазара на криптовалути, без да понасят загуби.
Поддържането на анонимност в Litecoin е значително по-малко сложно, отколкото в мрежи с по-високи такси за транзакции, тъй като разходите за прехвърляне на пари са по-ниски. Той се използва и за закупуване на предмети и услуги и се поддържа от повечето платформи за плащане с криптовалута.
Litecoin е високоликвидна цифрова валута, която се търгува широко на повечето големи борси за криптовалути, което я прави идеална за инвеститорите. Някои потребители я използват, за да прехвърлят пари между различни борси или кредитни платформи, тъй като трансакциите в нейната мрежа са сравнително евтини, за разлика от мрежи като Биткойн или Етериум, където таксите за трансакции могат да бъдат прекалено високи.
Мрежата Litecoin обработва средно по 100 000 трансакции на ден и поддържа 200 000 до 300 000 активни адреса. Въпреки че около нея не се шуми толкова много, колкото около мрежата на Биткойн , нейната полезност е неоспорима.
Как мога да заложа Litecoin и да реализирам печалба?
Мрежата Litecoin PoS беше стартирана през 2020 г. като подобрена по отношение на производителността и уникална версия на кодовата база на Bitcoin. За да се валидира и заложи LTCP, трябва да се заложат зрели монети, тъй като това е система за доказване на залог. Освен това монетите, които се залагат, трябва да са съвместими по отношение на видовете адреси/транзакции.
За да започнете да залагате монетите си, ще ви е необходим портфейл, в който има малко LTC. Можете да заложите монетите си, като ги поставите в пул на борси, които предлагат услуги за залагане. Вследствие на това ще можете да валидирате блокове и да печелите новосъздадени Litecoin.
Дали покупката на Litecoin е добра инвестиция?
Въпреки че не е водещата криптовалута, Litecoin демонстрира непрекъснат технологичен напредък, което го прави интелигентна инвестиция. Доходоносна инвестиция е тази, която непрекъснато се променя и напредва. Както при всяко начинание, моля, бъдете предпазливи, правете своите проучвания и никога не инвестирайте повече, отколкото можете да си позволите да загубите.