Виталик предлага частично безстатусни възли, за да помогне за мащабирането на Ethereum

Ethereum се разраства бързо, но това разширение затруднява все повече работата на обикновените потребители с пълни възли, които изискват значително пространство за съхранение и поддръжка. За да се справи с този проблем, съоснователят на Ethereum Виталик Бутерин представи идеята за „частично безстатусни възли“ – опростен начин за потребителите да останат свързани, без да съхраняват всички данни от блокчейна.

Използването на пълен възел на Ethereum е предизвикателство, защото изисква съхранение на постоянно нарастващо количество данни. С разрастването на Ethereum и обработката на все повече транзакции, поддържането на пълни възли става все по-трудно, което може да постави под риск децентрализацията на мрежата. В момента много потребители разчитат на RPC услуги на трети страни, за да имат достъп до данните на Ethereum, което поражда опасения относно доверието, цензурата и поверителността. Виталик се стреми да реши тези проблеми, като преосмисли начина, по който функционират възлите.

Концепцията за частично безсъстоятелни възли

Предложението позволява на потребителите да изпълняват леки възли, които проследяват само части от състоянието на Ethereum, които са от значение за тях, като конкретни портфейли, токени или приложения. Благодарение на криптографски методи, потребителите могат да получават достъп до необходимата информация при поискване, без да съхраняват целия набор от данни локално. Те могат да конфигурират кои данни да запазва техният възел чрез конфигурационен файл или чрез съхраняване на предпочитанията директно в блокчейна. По този начин потребителите могат ефективно да извличат и verificat информацията, без да се налага да съхраняват всички данни на своите устройства.

Виталик предлага и подобрения, които да направят този преход по-плавен. Например, той предлага актуализиране на EIP-4444, за да се намали размерът на данните на възлите, въвеждане на по-високи такси за транзакции, които консумират прекалено много памет, и насърчаване на решения за съхранение на по-стари данни в множество мрежи.

Виталик предвижда, че този подход ще опрости използването на Ethereum, като същевременно ще засили децентрализацията му. Като даде възможност на повече хора да изпълняват възли с по-малко изисквания към ресурсите, потребителите могат да запазят своята неприкосновеност и независимост с разрастването на мрежата. Тази иновативна идея има потенциал да повлияе значително на начина, по който взаимодействаме с Ethereum всеки ден.

Simonas Brazionis

Експерт по блокчейн

Симонас е експерт по криптовалути и блокчейн с 6-годишен опит. Запален по индустрията, той обучава другите на блокчейн технологията и непрекъснато разширява знанията си. Помогнал е на много новодошли да разберат криптовалутите, да се ориентират в инвестициите и да се информират за тенденции като DeFi и NFT.