Прогноза на JPMorgan за срив на Bitcoin с 42 хил. долара след намаляване наполовина
Предстоящото събитие, свързано с намаляването на стойността на Биткойн наполовина, насрочено за април, е на път да предизвика значителен спад в стойността на Биткойн, както посочват анализаторите на JPMorgan.
В подробния си доклад, публикуван в сряда, анализаторите, ръководени от Николаос Панигирцоглу, разглеждат последиците от това събитие, свързано с намаляването на стойността на активите наполовина. Събитието ефективно ще намали възнагражденията на миньорите на биткойн от сегашните 6,25 BTC на блок до едва 3,125 BTC. Според анализаторите това намаление ще се отрази на екосистемата за добив, като ще намали рентабилността на миньорите и ще увеличи производствените разходи за биткойн.
„Производствените разходи за биткойн емпирично са действали като долна граница за цените на биткойн“, казват анализаторите. „Централната точка на нашия прогнозен диапазон на производствените разходи в момента е 26 500 USD, които механично ще се удвоят след събитието на халвинга до 53 000 USD.“
Анализаторите обаче не са слепи за потенциалните насрещни ветрове. Те спекулират с правдоподобен 20-процентен спад в хешрайт на биткойн мрежата след халвинга, като го отдават до голяма степен на очакваното напускане на по-малко ефективните платформи за добив поради намалената рентабилност. Този очакван спад, в съчетание с предполагаемата средна цена на електроенергията от 0,05 USD/kWh, може да намали прогнозния диапазон на производствените разходи до по-скромните 42 000 USD, уточняват анализаторите.
„Тази прогнозна стойност от 42 000 USD е и нивото, към което предвиждаме да се движат цените на биткойн, след като еуфорията, предизвикана от биткойн-халвинга, отшуми след април“. анализаторите казаха.
Понастоящем цената на биткойн е близо до 62 730 USD.
Концентрация в сектора за добив на биткойн
Поглеждайки отвъд намаляването наполовина, анализаторите прогнозират пейзаж, в който миньорите на биткойни с разходи за електроенергия под средните и технологично по-добро оборудване имат по-голям шанс да преживеят бурята. Обратно, тези, които са обременени с високи производствени разходи, може да се окажат на разклатена почва.
В резултат на това на хоризонта се очертава консолидация в сектора за добив на биткойни, смятат анализаторите, като публично регистрираните миньори са готови да завземат по-голям пазарен дял чрез оптимизиране на разходите, за да запазят рентабилността си.
„Възможно е също така да има известна хоризонтална интеграция чрез сливания и придобивания между добивниците на биткойни в различни региони, за да се възползват от синергиите в бизнеса си“, заключават анализаторите.