ЕС забранява анонимните крипто портфейли

Начинаещи

Ръководство за начинаещи в областта на криптовалутите

Междинен

Ръководство за средно напреднали в областта на блокчейн и крипто

Експерт

Криптовалутни новини за експерти

В неотдавнашно значимо регулаторно развитие в рамките на Европейския съюз (ЕС) беше взето решение за въвеждане на забрана на транзакциите с криптовалути, насочени към “хоствани портфейли” от анонимни крипто портфейли, които се съхраняват сами. Този ход е важна част от нововъведения на континента набор от разпоредби за борба с изпирането на пари (AML). Главната комисия на Парламента на ЕС даде одобрението си за тази забрана на 19 март – решение, споделено от Патрик Брейер чрез публикация.

Патрик Брайер, който е член на Европейския парламент, представляващ партията Deutsch Piraten Partei, изрази несъгласието си с това решение. Той, заедно с Гунар Бек от партията “Алтернатива за Германия” (AfD), застанаха срещу одобрението на мнозинството за тази забрана.

Резултати от гласуването във водещата комисия на Европейския парламент за борба с изпирането на пари. Източник: Piraten Partei

Най-новите закони на ЕС за борба с изпирането на пари: нови ограничения за транзакциите с пари в брой и криптовалути

С новоизготвената директива за борба с изпирането на пари се въвеждат строги разпоредби срещу определени прагове на плащанията в брой и всички форми на анонимни крипто трансакции. Според директивата транзакциите в брой, надхвърлящи 10 000 евро, ще се считат за незаконни, както и анонимните парични транзакции над 3 000 евро.

Законодателният текст е насочен конкретно към трансакциите от анонимни крипто портфейли за самообслужване към доставчиците на услуги, като целта е да се затегне примката на подобни финансови дейности.

Базираната в Ирландия адвокатска кантора Dillon Eustace отбеляза, че одобреният пакет за борба с изпирането на пари е предвидено да се прилага три години след официалното му приемане. И все пак има очакване тези закони да бъдат напълно приложени преди предвидения срок за прилагане.

Независимият журналист L0la L33tz отбеляза, че въпреки одобрението на законодателството от водещите комисии на Парламента на ЕС, то вероятно е готово за допълнителни стъпки за ратификация, преди да стане приложимо.

Мнението на Брейър за забраната на парите в брой и криптовалутите

Д-р Брейър изрази скептицизъм по отношение на потенциала на тези разпоредби за ефективна борба с престъпността. Той също така подчерта значението на анонимните плащания като крайъгълен камък за осигуряване на индивидуалната финансова автономия.

“Като цяло забраната на анонимните плащания в най-добрия случай би имала минимален ефект върху престъпността, но би лишила невинни граждани от финансовата им свобода. (…) Имаме право да плащаме и да правим дарения онлайн, без личните ни транзакции да бъдат записвани.”

Патрик Брейър

Освен това представителят на Piraten Partei хвърли светлина върху неблагоприятните икономически и социални последици, които биха могли да последват от забраната на суверенните методи за плащане.

“Тази война на ЕС срещу парите в брой ще има неприятни последици! В продължение на хиляди години обществата по света са живели с пари в брой, които защитават личния живот. С пълзящото премахване на парите в брой се появява заплахата от отрицателни лихвени проценти и рискът банките да прекъснат паричното предлагане по всяко време. Зависимостта от банките нараства с тревожни темпове. Този вид финансово лишаване от права трябва да бъде спряно.”

Патрик Брейър

Общественото мнение в ЕС относно ограниченията на мерките за борба с изпирането на пари по отношение на паричните и крипто транзакциите

Разсъждавайки върху миналото, се отбелязва, че европейските граждани исторически са се противопоставяли на всякакви ограничения върху паричните трансакции. Забележителен обществен отзвук имаше през 2017 г., когато Комисията потърси обществена обратна връзка относно предложенията за ограничаване на плащанията в брой.

По думите му “повече от 90% от отговорилите граждани се обявиха против подобна стъпка. Респондентите смятат, че анонимното плащане в брой е “съществена лична свобода” и че “Ограниченията на плащанията в брой са неефективни за постигане на потенциалните цели (борба с престъпните дейности, тероризма, укриването на данъци)”.

Специалистът по сенчеста икономика Фридрих Шнайдер изрази убеждението си, че е малко вероятно тези регулаторни мерки да окажат значително въздействие върху престъпните дейности, като очаква само незначителен ефект.

Заключителни мисли

В обобщение, влизането в сила на това ново законодателство за борба с изпирането на пари по същество ще ограничи трансакциите с криптовалута чрез портфейли за самонаблюдение до определени “задължени лица”.

Мрежите за криптовалути са по принцип без разрешения, което позволява на всеки да генерира криптографски частен ключ за неограничен достъп до системата. Този основополагащ принцип подчертава демократизиращия потенциал на криптовалутите да предлагат справедлива, отворена и достъпна финансова система, пренебрегвайки всякаква форма на дискриминация на потребителите.

Неотдавнашното законодателно одобрение предизвика значителен дебат сред експертите и защитниците на финансовата свобода, като мнозина го разглеждат като съществен удар върху основните права на човека. Диалогът обхвана и платформите на социалните медии като X (бивш Twitter), където се правят сравнения с антиутопичното общество, описано от Джордж Оруел в прочутия му роман “1984”.

Докато Европейският съюз и неговите държави членки обмислят последиците от това законодателно одобрение, се засилват спекулациите относно политическата решимост на Парламента на ЕС да запази позицията си по този въпрос и занапред.

Начинаещи

Ръководство за начинаещи в областта на криптовалутите

Междинен

Ръководство за средно напреднали в областта на блокчейн и крипто

Експерт

Криптовалутни новини за експерти