Променящото се въздействие на дълга на САЩ върху криптовалутите

Начинаещи

Ръководство за начинаещи в областта на криптовалутите

Междинен

Ръководство за средно напреднали в областта на блокчейн и крипто

Експерт

Криптовалутни новини за експерти

Криптопазарът очаква с нетърпение решението на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ относно заявленията за спот ETF за биткойн, което ще бъде произнесено тази седмица. Това очакване е разбираемо, като се има предвид, че мнозина смятат, че ETF, съсредоточен върху самия BTC, а не върху фючърси, свързани с криптовалутата, може да насочи милиарди както от инвеститори на дребно, така и от институционални инвеститори.

След това друго значимо събитие на хоризонта е тримесечното съобщение за рефинансиране (QRA) от кабинета на финансовия министър на САЩ Джанет Йелън, насрочено за 29 януари.
Тъй като дългът и дефицитът набъбват след епохата на Ковида, спецификите по отношение на изискванията за тримесечни заеми, както и размерът и продължителността на аукционите на облигации придобиват повишено внимание.

През август Министерството на финансите заяви намерението си да увеличи продажбите за първи път от повече от две години и очаква по-нататъшни повишения. Към 1 ноември обаче то разкрива план за заемане на 776 млрд. щатски долара за тримесечието – сума, значително по-ниска от по-ранните прогнози, като обяснява промяната с намалените продажби на 10-годишни съкровищни облигации. Това неочаквано развитие доведе до отстъпление на доходността на 10-годишните облигации, или лихвените проценти с дълъг матуритет, от известната граница от 5%, като приключи годината на равнище 3,86%. Фундаментален принцип е, че цените на облигациите и доходността имат обратна зависимост.

Десетгодишните американски облигации са широко считани за едни от най-сигурните инвестиции в света, като лихвеният им процент служи за глобална референтна точка. Спадът на този т.нар. безрисков лихвен процент вероятно стимулира апетита за риск във финансовите сектори, като засили търсенето както на биткойн, така и на акции. (Макар че спекулациите с ETF подхранваха скока, благоприятните промени в доходността засилиха тенденцията.)

Предстоящото съобщение обаче може да разкрие по-висока от очакваната прогноза за заемите, което може да създаде предизвикателства, предполага Куин Томпсън, ръководител на отдел “Капиталови пазари и растеж” в Maple Finance. По данни на CNN по време на съобщението от 30 октомври Министерството на финансите е прогнозирало заеми в размер на 816 млрд. долара за първото тримесечие, което представлява рекорд за този период.

“Предстои ни предстоящият QRA от Министерството на финансите, който ще бъде публикуван на 29 януари и който не би трябвало да осигури същия радостен резултат за пазарите като този за последното тримесечие”, пише Томпсън в изданието на своя бюлетин от 7 януари. “Дългосрочните лихвени проценти сега са с ~100 б.т. по-ниски и Йелън трябва да се стреми да се възползва от това, като терминира част от дълга. Това би трябвало да е насрещен вятър за UST.”

Сценарий на по-високо равнище на заемите, съчетан с увеличени продажби на 10-годишни облигации, би могъл да упражни възходяща сила върху доходността на бенчмарка, потенциално смекчавайки поскъпването на рисково ориентираните активи.

Начинаещи

Ръководство за начинаещи в областта на криптовалутите

Междинен

Ръководство за средно напреднали в областта на блокчейн и крипто

Експерт

Криптовалутни новини за експерти