Китай обявява крипто транзакциите за пране на пари

В понеделник китайските власти официално признаха трансакциите с виртуални активи, включително тези с криптовалути, за признат метод за изпиране на пари. Това е първият случай, в който Китай предприема такава значителна стъпка за класифициране на виртуалните активи по този начин.

Съобщението беше направено съвместно от Върховния народен съд и Върховната народна прокуратура, най-висшите съдебни органи в Китай, по време на пресконференция. Тези нови мерки са част от по-широка инициатива, насочена към укрепване на законите за борба с изпирането на пари, с особен акцент върху пресичането на използването на криптовалути в незаконни финансови дейности.

Транзакциите-с-крипто-и-виртуални-активи-като-пране-на-пари-в-Китай

В актуализираното правно тълкуване сделките с виртуални активи, включително тези, които се извършват чрез борси за криптовалути, се категоризират като действия, които „прикриват и укриват източника и естеството на приходите от престъпление“. Това тълкуване подчертава намерението на правителството да се справи с финансовите престъпления, които използват анонимността и децентрализирания характер на виртуалните активи.

Съгласно новите разпоредби китайските власти ще разглеждат изпирането на суми, надвишаващи 5 млн. юана (приблизително 685 хил. долара), или причиняването на финансови загуби в размер на повече от 2,5 млн. юана (около 343 хил. долара) като сериозни криминални престъпления. Тези прагове имат за цел да гарантират, че широкомащабните операции по изпиране на пари ще бъдат подложени на по-строг правен контрол и ще бъдат санкционирани по-строго.

Ако бъдат признати за виновни, лицата, участващи в такива дейности, могат да бъдат осъдени на лишаване от свобода за срок до пет години, както и на минимална глоба от 10 000 юана (около 1370 USD). При по-сериозни случаи, при които присъдите варират от пет до десет години, глобата се увеличава значително до най-малко 200 000 юана (около 27 400 долара) в допълнение към лишаването от свобода.

Това развитие идва по петите на предишните забрани на Китай за първоначално предлагане на монети (ICO) през 2017 г. и за трансакции с криптовалути през 2021 г., което е сигнал за развиващия се и все по-строг подход на страната към регулирането на криптовалутите и свързаните с тях дейности.

Във връзка с това бившият президент Доналд Тръмп, докато говореше на предизборно събитие в Йорк, Пенсилвания, подчерта значението на това Съединените щати да запазят технологичното си предимство, особено в нововъзникващи области като изкуствения интелект (ИИ) и криптовалутите.

Тръмп-се-стреми-към-водеща-роля-на-САЩ-в-областта-на-изкуствения-интелект-и-криптовалутите

Той изтъкна, че тези области стават все по-значими и предупреди, че ако САЩ не останат в челните редици, държави като Китай потенциално биха могли да доминират в тези критични технологии. Коментарите на Тръмп подчертават глобалната конкуренция в областта на технологичния напредък и стратегическото значение на това да останем начело в тези бързо развиващи се сектори.

Запознайте се с Яна, нашия експерт по криптовалути с повече от седем години опит. Тя има обширни познания в областта на технологиите, особено в иновативните области на блокчейн и децентрализираните финанси. Яна умее отлично да пише подробни ръководства, известни като бели книги, и да дава съвети по токеномика, които помагат на хората да разберат ..

Свързани статии