Нов закон за борба с изпирането на пари в Тайван: Затвор за незаконните криптооператори
Парламентът на Тайван одобри нови промени в законите за борба с изпирането на пари (AML). Тези промени изискват фирмите за криптовалути да се регистрират за спазване на изискванията за борба с изпирането на пари, като правят незаконна дейността на неквалифицирани доставчици на крипто услуги. Според Централната информационна агенция Законодателният юан е приел тези изменения късно във вторник.
Когато новите правила влязат в сила, всеки, който предлага услуги в областта на криптовалутите в Тайван, трябва да спазва процедурите за борба с изпирането на пари и да регистрира услугите си. Ако не успеят да го направят, могат да бъдат осъдени на до две години затвор или да бъдат глобени с до 5 млн. тайвански долара (153 800 щатски долара).
Актуализираните разпоредби изискват също така чуждестранните криптоплатформи да създадат местни структури и да се регистрират за спазване на изискванията за борба с изпирането на пари. Ако не се съобразят с тях, може да им бъдат повдигнати наказателни обвинения.
От юли 2021 г. Тайван изисква от доставчиците на крипто услуги да спазват законите за борба с изпирането на пари, съгласно правилата, въведени от Комисията за финансов надзор (FSC). Въпреки тези правила криптоиндустрията все още е предимно нерегулирана. През май заместник-министърът на правосъдието Хуанг Му-син заяви, че властите могат да налагат само административни наказания на фирми, които не спазват законите за борба с изпирането на пари.
Кевин Ченг, крипто адвокат и генерален секретар на Тайванската асоциация за финтех, сподели опасенията си относно новите изисквания. Той заяви, че ще бъде „трудна ситуация“ за предприятията, които не са попълнили декларации за борба с изпирането на пари, когато новите правила влязат в сила.
Тези предприятия ще бъдат изправени пред несигурност, тъй като няма да знаят кога ще бъдат финализирани стандартите за преглед, което ще доведе до дълги периоди на изчакване. Възможно е дори да им се наложи да започнат процеса отначало, след като стандартите за регистрация бъдат официално обявени.
Ченг също така отбеляза, че фирмите, които вече са приключили регистрацията за борба с изпирането на пари, могат да продължат временно да работят. В бъдеще обаче те ще се сблъскат с по-строги проверки, което ще направи текущото спазване на изискванията по-трудно.
КФН също така обмисля специален закон за криптоактивите. Председателят на КФН Джин-Лунг Пенг обяви, че това предложение ще бъде представено на Изпълнителния юан, висшия административен орган на Тайван, през юни 2025 г.
Миналия месец местният сектор на криптовалутите направи важна стъпка, като създаде индустриална асоциация. Тази асоциация има за цел да създаде правила за саморегулиране, които да съответстват на правителствените насоки, като спомогне за развитието на по-организирана и отговаряща на изискванията индустриална среда.