Министерството на финансите на САЩ настоява пред Конгреса за борба с криптопрестъпността

Служител на Министерството на финансите на САЩ изрази дълбоко загриженост относно нечестното използване на криптовалути за улесняване на незаконни финансови дейности по време на заседание на Комисията по финансови услуги към Камарата на представителите. В стремежа си да засили усилията си срещу злонамерените участници, служителят се застъпи за увеличаване на правомощията им. Това опасение беше изтъкнато в показанията, дадени преди ключовото изслушване в Конгреса, насрочено за 14 февруари.

В залите на агенцията се чуват гласове за по-стабилни законодателни рамки и засилени механизми за подкрепа, за да се води ефективна борба с тези нови предизвикателства. Брайън Нелсън, изпълняващ длъжността заместник-секретар на Министерството на финансите по въпросите на тероризма и финансовото разузнаване, подчерта този призив в рамките на старателно подготвеното си изявление, подготвено за гореспоменатото конгресно разследване относно тероризма и престъпленията, свързани с криптовалута.

Пламенната молба на Нелсън намира отклик на фона на нарастващото внимание от страна на вашингтонските политици, сред които се откроява сенатор Елизабет Уорън, която пламенно защитава предложеното от нея законодателство за борба с изпирането на пари. Законът за борба с изпирането на пари с цифрови активи (Digital Asset Anti-Money Laundering Act – DAAMLA), който сенатор Уорън внесе отново в Сената на САЩ през юли 2023 г., е насочен пряко към ограничаване на незаконното използване на криптоактиви за изпиране на пари и финансиране на тероризма.

Признавайки десетилетния ангажимент на Министерството на финансите за изработване на рамка, насочена към осуетяване на финансирането на тероризма, Нелсън отново изтъкна императива за едновременно насърчаване на отговорните иновации. Това беше подчертано в гореспоменатите му подготвени показания.

Освен това арсеналът на Министерството на финансите не е напълно лишен от инструменти за справяне с подобни проблеми. Мерки като привличането на фирми, които не спазват изискванията, към отговорност съгласно Закона за банковата тайна са от съществено значение. Този закон налага строги задължения на финансовите институции с цел да се пресече прането на пари и свързаните с него финансови престъпления. Нелсън заяви:

„За да изкореним незаконното финансиране от страна на участниците в пазарите и форумите за виртуални активи, се нуждаем от допълнителни инструменти и ресурси. Ето защо сме нетърпеливи да работим с Конгреса за приемането на реформи, основани на здравия разум, които да актуализират нашите инструменти и органи, така че да отговарят на развиващите се предизвикателства, пред които сме изправени днес.“

В стремежа си да укрепи своите възможности Министерството на финансите беше предложило на законодателите предложения през 2023 г., като се застъпи за разширяване на правомощията, включително за въвеждане на нови механизми за санкции, съобразени със сферата на криптовалутите. Освен това беше подчертан засиленият надзор върху стабилните монети, макар и да не беше изрично споменат в показанията на Нелсън.

Забележките на Нелсън идват по петите на неотдавнашното публикуване на Националните оценки на риска от изпиране на пари, финансиране на тероризма и финансиране на разпространението на оръжия на Министерството на финансите за 2024 г. В тези оценки се очертават очертаващите се заплахи и рискове, свързани с незаконното финансиране на територията на Съединените щати, като се обръща специално внимание на сектора на криптовалутите. Забележително е, че макар традиционните парични средства да остават основното средство за изпиране на наркотици, се наблюдава рязко нарастване на злонамерените участници, които прибягват до виртуални активи.

На този фон панелът на Комисията по финансови услуги към Камарата на представителите, фокусиран върху цифровите активи, е готов да свика специално изслушване на 15 февруари, посветено единствено на взаимодействието между криптовалутата и незаконните дейности, което е сигнал за съгласувани усилия за пряко противопоставяне на тези нарастващи предизвикателства.

Въведение

Запознайте се с Рахул Намбиампурат, опитен писател на свободна практика, който пише за криптовалути и е родом от динамичния щат Керала, Индия. Със задълбочен образователен опит от университета Сиким Манипал, Рахул се е превърнал в забележителна фигура в света на криптовалутите, специализирайки в областта на НФП, криптовалутите ..